Jak rozkręcić fan page na Facebooku

Jak rozkręcić fan page na Facebooku

Jak rozkręcić fan page na Facebooku

Jestem bardzo ciekawa, który element promocji bloga przysparza Ci największy ból głowy? Czyżby fan page na Facebooku? Istnieje już od kilku miesięcy, ale wciąż masz na nim niewielką liczbę polubień? Codziennie spędzasz mnóstwo czasu wertując profile innych blogerów dziwiąc się skąd u nich taki ruch? Jeśli masz dość tej sytuacji i chcesz dowiedzieć się jak rozkręcić fan page na Facebooku, to nie zwlekaj, tylko przeczytaj ten artykuł i zacznij działać już dziś.

Moja historia

Nie będę Ci zamydlać oczu, że znam jakiś super czarodziejski sposób, dzięki któremu Twój fan page zdobędzie 100 polubień dziennie i dziesiątki komentarzy. Tak jak na wszystko inne również na popularny profil na Facebooku trzeba sobie ciężko zapracować. Poświęć mu codziennie trochę uwagi, a przede wszystkim bądź systematyczna w swoich działaniach, a zobaczysz efekty już wkrótce. Skąd ja to wszystko wiem? Pewnie się domyślasz, że z własnego doświadczenia.

Przez wiele miesięcy mój profil świecił pustkami. Prawie nikt go nie odwiedzał. Po roku prowadzenia bloga miałam zaledwie 150 polubień, ale nic sobie z tego nie robiłam. Aż pewnego pięknego dnia dostałam propozycję współpracy od jednej firmy. Przedstawili mi bardzo ciekawą ofertę, ale mieli zastrzeżenia, że mam tak mało polubień mojej strony. Wtedy po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że jeśli docelowo w przyszłości chcę zarabiać na blogu, to muszę zadbać o fan page, który będzie jego wizytówką.

Obecnie mam ponad 1700 polubień. Jednak sporo czasu zajęło mi dojście do tego, jak rozkręcić fan page na Facebooku. Głowiłam się, co powinnam zrobić, żeby ktoś inny oprócz mojej rodziny, czy przyjaciół polubił mój profil, komentował wpisy lub odwiedził mojego bloga. Teraz wiem, że jeśli chcę mieć stronę, na której będzie coś się działo, to nie wystarczy raz na tydzień, czy dwa wrzucić link do najnowszego wpisu. Większość osób klika tylko w link, który prowadzi bezpośrednio do bloga, czyta artykułu i ewentualnie pod nim zostawiają komentarz. Natomiast fan page dalej świeci pustkami.

Jak rozkręcić fan page na Facebooku

Nie będę przytaczać Ci teraz sztywnych regułek, jak rozkręcić fan page na Facebooku, tylko po prostu opowiem Ci, co sama wprowadziłam w życie na moim profilu. Lifestylerka, to blog głównie o zdrowym stylu życia, zatem staram się, aby  wpisy odzwierciedlały tematykę przewodnią, żeby odwiedzający nie poczuł się rozczarowany, czy zdezorientowany. Staram się publikować  2 – 3 razy w tygodniu. Może to nie jest zbyt często i na pewno o wiele mniej niż doradzają różni specjaliści od social media. Jednak wychodzę z założenia, że skoro mam niewystarczającą ilość czasu dla mojego bloga, który jest jednak priorytetem, to nie chcę się jeszcze rozdrabniać i przesiadywać godzinami na Facebooku.

Jak rozkręcić fan page na FacebookuPublikuję ciekawe informację na temat zdrowego stylu życia/link/film. Mam z góry wyznaczony plan działania, ale oczywiście nie trzymam się go kurczowo. Nic się przecież nie stanie jeśli zamiast w poniedziałek opublikuję coś w niedzielę lub dzień później. Dodatkowo dla urozmaicenia publikuję też zdjęcia z mojego codziennego życia. Jednak zawsze staram się, żeby tematycznie również były związane ze zdrowym stylem życia, a nie jakieś przypadkowe fotki z imienin u cioci. Publikując tego typu zdjęcia tematyczne dobrze jest zadać jakieś pytanie, żeby ludzie mogli na nie odpowiedzieć i w ten sposób rozpocząć ciekawą dyskusję. Ostatnio dodałam kolaż trzech zdjęć z grzybobrania pisząc, że jest to świetna forma ruchu podczas weekendu dla całej rodziny i spytałam moich czytelników, czy również lubią chodzić na grzyby.

Linkowe party na Facebooku

Od przyszłego poniedziałku planuję wprowadzić nowość na mój fan page, a mianowicie Zapoznawcze piątki u Lifestylerki. Będzie to cotygodniowe, linkowe party podczas którego będziecie mogli wklejać linki do swoich blogów, aby je zaprezentować. Także zapraszam wszystkich serdecznie już w najbliższy piątek od samego rana. Uważam, że to doskonały dzień, aby działać przez cały weekend. Stworzyłam to Linkowe Party, żebyście mieli okazję na zaprezentowanie w jednym miejscu swoich blogów oraz stron na Facebooku. Mam nadzieję, że z tej inicjatywy nawiąże się wiele interesujących znajomości, a może nawet współpraca.

Poniżej zaprezentuję Ci kilka strategii sprawdzonych u mnie, które możesz przetestować również na swoim fan page:

Strategie działania na Facebooku

Jak rozkręcić fan page na Facebooku

 • Zauważyłam, że wpisy ze zdjęciami zawsze cieszą się znacznie większą popularnością. Docierają też do większej liczby osób niż te w formie pisemnej. Ja na swoich zdjęciach często umieszczam napisy przy pomocy Picmonkey lub Canva, żeby je uatrakcyjnić. Może to być pytanie skierowane do czytelników lub krótki przepis na pyszne danie/deser.
 • Systematyczność, to jest słowo klucz. Lepiej wstawić 1 uaktualnienie regularnie 2 – 3 razy w tygodniu, niż 3 uaktualnienia jednego dnia, a potem przez tydzień nic. Zatem ustal sobie dni, w których zamierzasz działać na Facebooku. Pamiętaj, że nie musisz tego robić codziennie.
 • Planuję sobie z wyprzedzeniem wpisy na cały tydzień, żeby w ostatniej chwili nie zastanawiać się, co by tu dzisiaj opublikować. Treść wpisów może  być tematycznie powiązana z tym, co jest aktualnie publikowane na blogu. Tak zwane ekstrasy, czy zdjęcia z za kulis tworzenia wpisu.
 • Pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie wzajemności. Jeśli ktoś nowy napisze coś pod moim postem, to od razu wyszukuję profil bloga tej osoby i wciskam “polub”, a także komentuję chociaż jeden wpis. Chcesz, żeby ludzie odwiedzali Twój fan page, lubili go oraz udostępnili posty? Rób, to samo u innych, a na pewno zainteresują się Twoją stroną i odwdzięczą tym samym.
 • Dołączyłam do kilku grup blogowego wsparcia, gdzie mogę promować swój blog, wpisy oraz mam możliwość uzyskania porad od pozostałych członków grupy. Radzę Ci wybrać góra 2 – 3 grupy. Większa ilość, to strata czasu.
 • Nie wrzucam na swój fan page samych linków do najnowszych postów, bo co tu wtedy komentować? Większość osób kiedy widzi ciekawy artykuł, to wchodzi bezpośrednio w niego, czyta i dopiero pod nim na blogu zostawia komentarz.
 • Fan page, to miejsce na którym informuję czytelników o różnych ciekawych wydarzeniach na Lifestylerce, takich jak: linkowe party, wyzwanie, konkurs, czy wpis gościnny.

Zadbaj o wygląd Twojego fan page

 • Zanim zabierzesz się do regularnego publikowania wpisów, to koniecznie zadbaj o wygląd swojej strony. Dodaj piękne, dobrej jakości zdjęcie w tle, które będzie kojarzyć się z Twoim blogiem. Jeśli chodzi o zdjęcie profilowe, to dobrze jest dać swoją fotografię. Zawsze łatwiej jest później skojarzyć dany blog, czy profil z konkretną osobą. Poza tym miło jest widzieć z kim ma się do czynienia.
 • Poświęć chwilę na uzupełnienie opisów w Twoim profilu. Napisz o czym jest Twój blog, co oferujesz, żeby czytelnik nie miał wątpliwości do kogo kierujesz swoje treści.
 • Pamiętaj o napisaniu adresu Twojego bloga, żeby łatwo było do niego trafić.
 • Jeśli proponujesz swoim czytelnikom jakiś produkt (kurs, e-book), to również zamieść tę informację na profilu.

A Ty znasz skuteczne sposoby na to jak rozkręcić fan page na Facebooku?