Jak ulepszyć swój blog

jak ulepszyć swój blog

Jak ulepszyć swój blog

Czy Ciebie również ostatnio tak rozleniwiła przecudowna wakacyjna pogoda? Jeśli tak, to witaj w klubie. Pewnie Twój blog też leży odłogiem od pewnego czasu. Nie wiem jak Ty, ale ja od lipca, biorę się ostro do roboty i mam już plan.

Jak ulepszyć swój blog

Ostatnio dużo zastanawiałam się jak ulepszyć swój blog i mam już kilka nowości. Przygotowałam kilka artykułów na najbliższe tygodnie oraz kolejny vlog z niespodzianką. Już od dziś biorę się za gruntowne porządki. Jak pewnie zauważyliście od kilku miesięcy ciągle się miotam nie mogąc ustalić ostatecznej formy mojej strony. A przecież przy każdej zmianie tematyki automatycznie dezaktualizują się też niektóre informacje. Mam na myśli zakładki: o mnie, o blogu, wydarzenia blogowe (kiedy zmieniam na przykład termin linkowego party). Poza tym w międzyczasie w tajemniczych okolicznościach zaginęła gdzieś też moja zakładka kontakt/współpraca, która jest niezwykle ważną sprawą dla rozwijającego się blogera. Warto jest więc spojrzeć krytycznym okiem na swoją stronę i zrobić listę najpilniejszych spraw do załatwienia.

Zakładka o blogu / o autorze

Zatem jak ulepszyć swój blog? Myślę, że dobrym pomysłem będzie zacząć wakacyjną metamorfozę od stworzenia lub odświeżenia zakładek. Ja po długich rozmyślaniach zadecydowałam się w końcu zakładkę o blogu i o autorze połączyć w jedną oraz nazwać ją zakładką o mnie. Oczywiście można te informacje rozdzielić, ale u mnie zlewały się ze sobą, więc stwierdziłam, że połączenie ich będzie dobrym rozwiązaniem.

Krok 1 Od czego zacząć?

Jeśli masz problem od czego w ogóle zacząć pisanie takiej zakładki, to zaraz Ci coś podpowiem. Na samym początku przedstaw siebie oraz tematykę bloga w kilku w słowach, które stanowią esencję tego czym się zajmujesz. Zaprezentuj również korzyści dla potencjalnych czytelników, aby zwróć ich uwagę, żeby chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat Twojego bloga.

Ja przedstawiam mój blog w następujący sposób:

Miło mi, że tu jesteś. Nazywam się Ania Stankiewicz. Jestem blogerką, doradczynią żywieniową, absolwentką ekonomii oraz filologii angielskiej, a obecnie studentką psychodietetyki. Jednak przede wszystkim jestem kobietą, która zdobyła się na odwagę, aby porzucić frustrującą pracę biurową i zaczęła realizować swoje marzenie – zmienić blog w biznes.

Jeśli również Ty chcesz stać się zdrową i aktywną kobietą sukcesu, to mogę Ci w tym pomóc. Pokażę Ci krok po kroku jak prawidłowo się odżywiać, uprawiać sport, aby na co dzień być zadowoloną z życia i pełną energii. Podzielę się z Tobą również całą moją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie blogowania. Wspólnie zmienimy blog w biznes.

Żeby całość miała ręce i nogi, to postaraj się nie podawać zlepka przypadkowych informacji, tylko połącz wszystko w spójną, sensowną całość. Po krótkiej prezentacji swojej osoby oraz tematyki bloga opowiedz czytelnikom o tym, co zainspirowało Cię do pisania i w jaki sposób Twoje życie jest powiązane z tematyką, którą poruszasz. Warto napisać taką historię, ponieważ zawsze ciekawie jest się dowiedzieć jak ktoś rozpocząć przygodę z blogowaniem. Także jeśli Twój blog specjalizuje się w jakiejś tematyce, to daj znać o tym co sprawia, że się tym interesujesz i jesteś ekspertem w danej dziedzinie.

Krok 2 Napisz jakie oferujesz korzyści dla czytelnika

Kiedy masz już wstęp, który wymiata, czyli zwięzłą informację na temat tego kim jesteś i o czym jest Twój blog oraz jakie korzyści oferuje potencjalnym czytelnikom, możesz rozwinąć temat i napisać coś więcej o tych profitach. Spójrzmy prawdzie w oczy. Najbardziej interesujące blogi, to te z których można czerpać jak najwięcej korzyści dla siebie. Mam tu na myśli możliwość przeczytania artykułów, które pomogą Ci w rozwiązaniu nurtujących problemów, dadzą odpowiedź na trudne pytania, zainspirują, zrelaksują, czy podpowiedzą w jaki sposób coś zrobić (jak założyć blog, 5 sposobów na pozbycie się stresu, pomysł na szybki obiad po pracy itp.).

Krok 3 Określ swoje go idealnego czytelnika

Kiedy już sprecyzujesz sobie jakie tematy będziesz poruszać, to będzie Ci o wiele łatwiej zdefiniować dla kogo jest przeznaczony ten blog. Myślę, że już na samym wstępie dobrze jest zawęzić grupę swoich odbiorców. Jeśli piszesz dla wszystkich, to tak na prawdę dla nikogo. Pomyśl kogo najbardziej zainteresują Twoje treści i skup się na tej grupie docelowej. Dobrze jest zbudować wokół siebie społeczność aktywnych, lojalnych czytelników, pasjonujących się tymi samymi tematami, co Ty. O wiele łatwiej jest też rewizytować takie blogi, aby zostawiać na nich wartościowe komentarze, ponieważ poruszają tematy, które Cię na prawdę interesują i zawsze masz ochotę na nie podyskutować.

A Ty już wiesz jak ulepszyć swój blog?