Jak wyznaczać cele blogowe

Jak wyznaczać cele blogowe

Jak wyznaczać cele blogowe

Początek roku, to doskonały okres nie tylko na wyznaczenie sobie celów życiowych, ale również tych blogowych. Oczywiście pod warunkiem, że chcesz swoją stronę dalej rozwijać. Natomiast jeśli jesteś blogerką, która chce żyć tylko od jednego wpisu do drugiego, to ten tekst nie jest dla Ciebie.

Zatem jak to jest z Tobą? Jesteś blogerką, która ma jasno sprecyzowany cel tylko nie wiesz jak się zabrać za jego realizację? Proponuję Ci, żebyś na sam początek opracowała sobie dobry plan działania. Jeśli go nie masz, to tak samo jakbyś miała ochotę gdzieś się wybrać, wsiadła do auta i zaczęła jechać przed siebie. Może na początku byłoby ekscytująco. Poczułabyś wolność i jechała gdzie Cię oczy poniosą. Jednak na dłuższą metę czułabyś się zagubiona. Nie miałabyś motywacji nie wiedząc dokąd zmierzasz i jak długo Ci to zajmie. W końcu po pewnym czasie nie widziałabyś sensu w ciągnięciu  dalej tej jazdy.

Dlatego jeśli zależy Ci na rozwoju strony, to już teraz określ konkretne cele dla Twojego bloga. Mało tego, ustal też jak je zrealizujesz i w jakim czasie. Odpowiedz sobie też na bardzo ważne pytanie. W jakim miejscu chcesz być ze swoim blogiem za rok od tej chwili? 

Jak wyznaczać cele blogowe

Jeśli nie wiesz jak wyznaczać cele blogowe, to najlepiej zacznij od planowania globalnego. Na początek wyznacz sobie 1 – 3 długoterminowe cele. Wiem, że często lista jest o wiele dłuższa, ale uwierz mi taka liczba jest optymalna. Zbyt wiele planów na raz byłoby trudne do zrealizowania i zapewne skończyłoby się fiaskiem. Taka sytuacja by Cię tylko zniechęciła do dalszego działania. Swoje zamierzenia najlepiej zapisz w punktach na pierwszej stronie kalendarza/zeszytu do blogowania, żebyś mogła codziennie na nie spojrzeć.

Zobaczysz jak wyznaczenie długoterminowych celów zmieni Twoją perspektywę i podejście do codziennej żmudnej pracy. Jeśli cały czas będziesz mieć przed oczami kartkę, na której masz zapisane dokąd te wszystkie małe, codzienne kroki mają cię w końcu doprowadzić, to najpierw zrealizujesz najistotniejsze zadania. Te mniej ważne zostawiasz sobie na wolniejszą chwilę.

Natomiast miesięczne cele (średnioterminowe) pomogą Ci rozbić na mniejsze kroki cele długoterminowe. Wyznacz sobie w danym miesiącu wykonanie maksymalnie 3 rzeczy, które przybliżą Cię do głównego celu. Poza tym zaplanuj sobie też do zrobienia jakieś 3 działania, które mogę ulepszyć Twoją stronę, a także nawiązuj kontakty z nowymi ludźmi. Ważne jest też prowadzenie kalendarza blogowego, o  którym już wspominałam.

Moje cele blogowe na 2017

Jak wyznaczać cele blogowe

Jak wyznaczać cele blogowe

Żeby sucha teoria, którą przedstawiłam w poprzednim paragrafie bardziej do Ciebie przemówiła, to teraz pokażę Ci jak to wygląda w praktyce u mnie. W zasadzie na ten rok zamiast trzech, to mam jeden, za to bardzo duży cel. Zamierzam wreszcie zrealizować coś, co od dawna chodzi mi po głowie. Moim długoterminowym celem blogowym na 2017 rok jest stworzenie własnego, profesjonalnego kursu on-line dla moich czytelników. Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Zamierzenie jest całkiem spore i powiem Ci szczerze, że na samym początku byłam nim trochę przerażona. Jednak kiedy rozbiłam mój cel na mniejsze kroki, które będę z miesiąca na miesiąc stopniowo realizować, to wtedy stwierdziłam, że mój plan jest realny do wykonania. Lista rzeczy do zrobienia w związku z tym przedsięwzięciem wygląda następująco:

1.Styczeń: tworzenie treści kursu

2.Luty: uczestnictwo w szkoleniu na temat tworzenia kursów on-line

3.Marzec – czerwiec: tworzenie ostatecznej wersji swojego własnego kursu

4.Wrzesień – październik: promocja własnego produktu i sprzedaż

Wybór należy do Ciebie

Każdego dnia stoisz przed wyborem na co przeznaczysz 1-1,5 godziny wolnego czasu wieczorem. Od ciebie zależy, czy będzie to oglądanie kolejny raz powtarzanego filmu, czy raczej zmierzanie małymi kroczkami do upragnionego celu, czyli doskonalenie Twojego bloga. Pamiętaj, decyzja w 100% zależy tylko  i wyłącznie od Ciebie oraz tego jakie masz priorytety.

Ważne jest, aby mieć jasno zdefiniowane i sprecyzowane cele, które pomogą Ci w ciężkich momentach. Kiedy ich nie miałam, to błądziłam z moim blogiem jak dziecko we mgle. W chwilach zwątpienia poddawałam się, bo nie miałam czegoś, co by mnie wtedy zmotywowało. Teraz kiedy jasno sprecyzowany cel tkwi w mojej głowie, to każdego dnia daje mi energię do dalszego działania, a w chwilach słabości podtrzymuje na duchu i daje kopa do tego, żebym dalej robiła swoje:).

Bardzo jestem ciekawa jaką działalność chciałabyś rozwinąć wokół swojego bloga?