Jak zmienić swoje życie na lepsze

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Zdrowy styl życia, to nie tylko właściwa dieta, ale harmonia pomiędzy dobrą kondycją ciała (zdrowe odżywianie, uprawianie sportu), a duchem (spokój, wewnętrzna równowaga, poczucie własnej wartości, dobry nastrój). Dlatego zamierzam zmienić swoje życie na lepsze pracując nad tymi trzema ważnymi aspektami. To jest mój cel na 2017 rok. 

Przyznaję, że końcówka 2016 roku była dla mnie dość nerwowa i wyczerpująca. Wszystko skumulowało mi się w jednym czasie. Nadmiar pracy, pogorszenie wyników tarczycy, a także frustracja tym, że nie daję rady wszystkiego robić tak dobrze i szybko jak bym sobie tego życzyła. Zawsze jedną rzecz robiłam kosztem drugiej. Myślę, że w pewnym momencie przestałam wszystko ogarniać. Zaczęłam rozmieniać się na drobne. W rezultacie robiłam dużo rzeczy na raz, ale nie byłam zadowolona z rezultatów moich działań.

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Dlatego razem z moim mężem postanowiliśmy, że zamiast kupować sobie w ramach podarunków świątecznych jakieś niepotrzebne rzeczy, to pojedziemy na sylwestra do Zakopanego, żeby trochę się odstresować. Uwielbiam prawdziwą zimę, czyli taką ze śniegiem po pachy, ostrym słońcem i mrozem. Oczywiście w Szczecinie, to rzadkość. Tym bardziej ucieszyłam się z tego wyjazdu. Zakopane nie zawiodło mnie. Jak zaczęło padać w dzień naszego przyjazdu, to sypało całą noc, dzień, a także kolejną noc. Ilość białego puchu jak dla mnie była satysfakcjonująca. Do tego świetne towarzystwo, słońce i przecudne krajobrazy. Czego chcieć więcej?

Poza tym przez cały tydzień byłam odcięta od internetu. Miesiąc temu kot rozwalił mi smartfona. Do tej pory nie miałam czasu, żeby się z tym uporać, więc od początku grudnia posługuję się przedpotopową Nokią. Nie wzięłam też laptopa, zatem nie miałam żadnego kontaktu z wirtualnym światem, co wcale mi nie przeszkadzało. Nawet nie robiłam zdjęć. Te które zamieściłam w tym wpisie zrobił mój mąż swoim wypasionym telefonem;). Takie odcięcie się od codziennego życia bardzo pomogło mi nabrać dystansu do wielu spraw i oczyścić umysł.

Jak ustalić priorytety

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Jak zmienić swoje życie na lepsze

Po długich rozmyślaniach doszłam do wniosku, że nie ma czarodziejskiego sposobu na to, żeby zatrzymać czas, spowolnić go lub wydłużyć dobę. Jednak można cały swój dzień zorganizować mądrzej. W taki sposób, żeby pracować wydajniej oraz nie przysparzać sobie niepotrzebnego stresu. Stwierdziłam, że najważniejsze to określić, co jest dla mnie priorytetem i stworzyć przejrzysty plan działania, aby osiągnąć swoje wymarzone cele. Jak to zrobić? Przytoczę Ci historię, którą ostatnio przeczytałam.


Pewien profesor pokazał swojej klasie słoik wypełniony dużymi kamieniami. Zapytał: “Czy ten słój jest pełen?” Klasa odrzekła, że tak. Następnie profesor wrzucił do słoika małe kamyczki, które wypełniły przestrzeń pomiędzy dużymi kamieniami. Ponownie spytał, czy słoik jest pełen, a klasa znowu przytaknęła. Wtedy nauczyciel wziął worek piasku i wsypał go do słoika. Piasek przelatywał między dużymi kamieniami i kamykami tak długo, aż wypełnił przestrzeń między nimi. “A co teraz powiecie?”, spytał. “Czy sądzicie, że teraz słoik jest pełen?” Klasa po raz trzeci przytaknęła. W końcu profesor wziął dzbanek wody i nalał jej tyle, że zaczęła wyciekać. “Teraz możemy powiedzieć, że słoik jest pełen”, powiedział profesor. Następnie zadał klasie ważne pytanie: “Jak sądzicie, czy jeśli zacząłbym od nalewania wody, następnie nasypał piasek i kamyczki, to czy starczyłoby jeszcze w słoiku miejsca na duże kamienie?”


Pewnie spytasz się jaki z tego morał. A no taki, że jeśli pomyślisz o swoim życiu jak o słoiku, wtedy ta opowieść zacznie być jasna. Zrozumiesz, że kluczem do sukcesu jest to, żebyś zaczynała wypełnianie swojego “słoika” od dużych rzeczy. Jeśli zrobisz na odwrót, to wypełni się on małymi, nieistotnymi sprawami. W rezultacie nie starczy Ci już miejsca (czasu) na te najważniejsze. Jakiś czas temu zaczęłam wdrażać tę strategię w moje codzienne życie i muszę przyznać, że bardzo szybko zaczęłam dostrzegać różnicę.

To jest właśnie moje jedyne postanowienie na Nowy Rok.