Sposoby na odstresowanie się po pracy

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Wakacje zazwyczaj kojarzą się z okresem wypoczynku i beztroskim relaksem. Jednak tylko uczniowie oraz studenci mogą rozkoszować się luksusem 2-3 miesięcznej przerwy. Dla pracujących osób są to tylko dwa, w porywach trzy tygodnie oraz weekendy. Jak sobie zatem poradzić ze stresem spowodowanym tym, że podczas gdy inni wygrzewają się na plaży, Ty musisz tkwić za biurkiem? 

Pamiętam z czasów, kiedy sama też pracowałam w biurze, że wakacje wcale nie były dla mnie pasmem beztroskich dni. Niestety było to dość frustrujące doświadczenie. Po wielomiesięcznych oczekiwaniach na piękną pogodę, kiedy ona wreszcie nadchodziła, musiałam tkwić w zamkniętym, klimatyzowanym pomieszczeniu bez otwieranych okien, oświetlanym sztucznym światłem. Wtedy poczucie marnowania życia oraz czasu znacznie potęgowało się. A jak to u nas latem często bywa, wraz z nadejściem przez pięć dni wyczekiwanego piątku, niebo zaciągało się czarnymi chmurami, natomiast temperatura spadała bezlitośnie na łeb i szyję. Przez cały weekend mieliśmy zamiast upalnych wakacji późną jesień. Znasz to skądś? Następnie w poniedziałek jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pogoda znów stawała się przepiękna. I jak tu się nie stresować?

Moja oaza spokoju

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Jednak stwierdziłam, że nie ma się co załamywać tylko trzeba szukać alternatywnych sposobów na to, żeby jak najwięcej skorzystać z lata nawet podczas tygodnia pracy. Jeśli chodzi o mnie, to w wakacje staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, żeby złapać trochę witaminy D w naturalny sposób. Oczywiście nie zawsze mam czas, możliwość, a nawet siły, żeby po całym dniu intensywnej pracy wybrać się na rower, czy chociażby spacer. Dlatego co roku wiosną dbam o to, żeby urządzić sobie najpiękniej i najprzytulniej jak się da mój balkon. Staram się, żeby to była od kwietnia do października moja namiastka ogrodu. Zwłaszcza od poniedziałku do piątku staram się korzystać z tego miejsca jak najczęściej.

Dlatego kiedy tylko się da jadam na balkonie śniadanie. Cudownie jest przywitać dzień siedząc o poranku na dworze z pysznym jedzeniem i filiżanką aromatycznej herbaty. Słonko przygrzewa, ptaszki ćwierkają, a kwitnące rośliny roztaczają wspaniały aromat. Istna oaza ciszy oraz spokoju. Jak widać na zdjęciu staram się, żeby każdy członek rodziny, nawet ten futrzasty, mógł znaleźć dla siebie zaciszny zakątek na balkonie, w którym mógłby się relaksować po bardzo ciężkim i stresującym dniu ;).

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Sposoby na odstresowanie się po pracy

Natomiast w wakacyjne popołudnia, kiedy to możemy długo cieszyć się światłem słonecznym, rozsiadam się w wygodnym fotelu z jakąś smakowitą przekąską i zatapiam się w lekturze. Potrafię godzinami czytać na balkonie wciągające powieści. Ostatnio uświadomiłam sobie, że przez cały rok przeczytałam tylko sześć książek! W tym dwie z nich dotyczyły dietetyki, a jedna była tak zwana rozwojowa. Natomiast w przeciągu jednego tygodnia wakacji przeczytałam aż trzy powieści Joy Fielding! W pierwszy  weekend lipca pożyczyłam od mojej cioci powieść tej autorki pod tytułem “Morderstwa nad Shadow Creek” i przeczytałam ją w dwa dni. Kiedy ją skończyłam przypomniało mi się, że widziałam u cioci całą półkę zawalona powieściami tej autorki, więc zaraz do niej poszłam i zapakowałam do reklamówki osiem książek. Jak do tej pory moją faworytką jest ta o tytule “Grand Avenue”.

Jest to trzymająca w napięciu historia o przyjaźni, miłości oraz relacjach rodzinnych czterech kobiet.  Powieść zaczyna się w momencie kiedy dwie z przyjaciółek już nie żyją od rozważań jednej z pozostałych przy życiu nad tym, gdzie popełniły błąd i dlaczego marzenia zmieniły się w koszmar, przyjaźń nie przetrwała, a szczęśliwe życie rozsypało się jak domek z kart. Joy Fielding w mistrzowski sposób odkrywa mroczne sekrety istniejące między bardzo bliskimi osobami oraz potęgę bezinteresownej miłości, która nie zna żadnych granic. Tak się wciągnęłam w tę książkę, że również przeczytałam ją w dwa dni. Kolejne dawkuję sobie, żeby starczyły mi na dłużej.

Przekąski na odstresowanie się

Podczas relaksowania się na balkonie najlepszą przekąską na odstresowanie się są świeże oraz suszone owoce oraz orzechy, ziarna i pestki. Dlaczego? Ponieważ są to produkty bogate w:

Magnez,

Stres potrafi doszczętnie pozbawić Twój organizm tego składnika. Znajdziesz go przede wszystkim w kakao, gorzkiej czekoladzie, suszonych owocach takich jak figi, daktyle, czy śliwki. Doskonałym źródłem tego pierwiastka są też orzechy i płatki owsiane.

Witaminy z grupy B

Mają one korzystny wpływ na układ nerwowy, przez co pozwalają na utrzymanie równowagi psychicznej. Na balkonowe przekąski zawierające witaminy z grupy B najbardziej będą się nadawać: orzechy, migdały, ziarna, nasiona,  śliwki, jabłka oraz porzeczki. Także śliwki w ciemnej czekoladzie, to będzie niezła dawka magnezu oraz witamin z grupy B, które przeciwstawisz stresowi,

Witamina C 

Wzmacnia układ odpornościowy, który w okresie stresu jest narażony na osłabienie. Świetnym źródłem tej witaminy są: pomarańcze, cytryny, grejpfruty (pokrój je w plasterki  i wrzuć do dzbanka z wodą mineralną), truskawki, kiwi, żurawina, porzeczki, jabłka oraz ananasy.

A Ty jakie masz sposoby na odstresowanie się po pracy?