piątek, 22 września

Psychoterapia – czym jest i kiedy się jej używa?

czym jest psychoterapia

Terapia psychologiczna, czyli psychoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w terapii osób w różnym wieku. Czym ona dokładnie jest i kiedy najczęściej się z niej korzysta?

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia problemów psychicznych i emocjonalnych. Obejmuje rozmowę z wyszkolonym specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego w celu uzyskania diagnozy, rozwiązania trudności i poprawy umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Psychoterapia może przybierać różne formy, na przykład organizuje się terapię indywidualną, grupową lub rodzinną, a także może wykorzystywać różne podejścia, takie jak poznawczo-behawioralne, psychodynamiczne lub humanistyczne.

Celem psychoterapii jest pomoc osobie w zrozumieniu myśli, uczuć i zachowań, aby mogła ona w ten sposób przezwyciężyć trudności, stawić czoła wyzwaniom i osiągnąć lepsze samopoczucie psychiczne.

Psychoterapia – kto ją prowadzi?

Psychoterapia jest zwykle oferowana przez przeszkolonych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego, takich jak psychologowie, psychiatrzy, terapeuci małżeńscy i rodzinni.

Specjaliści ci posiadają odpowiednie wykształcenie w zakresie psychoterapii i posiadają niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, aby pomagać osobom z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Należy pamiętać o tym, by wyszukać terapeutę, który ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do wykonywania zawodu, więc warto zapytać go o te kwestie, by mieć pewność, że jest on dobrze przygotowany.

Wybierz pomoc specjalistów – psychoterapia Poznań – zapisz się na pierwszą wizytę już teraz!

Kiedy wskazana jest psychoterapia?

Psychoterapia może być potrzebna, gdy dana osoba doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak między innymi lęk, depresja, zdenerwowanie, agresja, trudności w relacjach, uraz lub stres.

Zapisanie się na terapię może być również pomocne dla osób, które szukają dróg lepszego rozwoju osobistego, sposobu na poprawę relacji z otoczeniem lub sposobów poprawy umiejętności radzenia sobie.

Decyzja o skorzystaniu z psychoterapii jest decyzją osobistą i zależy od konkretnych potrzeb i celów danej osoby. Można zgłosić się na nią samodzielnie albo można być na nią skierowanym przez innego specjalistę, na przykład psychiatrę.

Jeżeli zatem pojawiają się problemy związane z psychiką, z którymi nie wiadomo, jak sobie poradzić, warto zdecydować się na konsultację z psychologiem i pomyśleć o skorzystaniu z psychoterapii. Doświadczony psychoterapeuta będzie mógł pomóc w związaniu wielu trudności.

Dodaj komentarz