Jak schudnąć z głową

Jest piątek wieczór. To był bardzo długi, stresujący tydzień. Kasia właśnie jest w supermarkecie. Stoi w niekończącej się kolejce do kasy. Pojechała tam zrobić zakupy na weekend prosto po pracy. Kiedy rano wychodziła z domu, lodówka zionęła pustką. Kasia czuje się całkowicie wyczerpana, a także podirytowana. Częściowo ze względu na nawał pracy i wkurzającego szefa. Po trochu przez swojego męża, który wyjechał na trzydniowe szkolenie i zostawił wszystko na jej głowie. A także ze względu na to, że od kilku tygodni jest na diecie, w związku z tym nie pozwala sobie na jedzenie tego, co normalnie by jadła.

Kasia jest bardzo podekscytowana swoją nową dietą. Usłyszała o niej od koleżanki. Wyobraża sobie jak to będzie kiedy wreszcie jej wysiłek i poświęcenie przyniosą rezultaty. Jak wspaniale będzie się czuć oraz wyglądać. Wtedy wszystko na pewno w jej życiu będzie szło o wiele łatwiej i sprawniej. Szef nie będzie taki upierdliwy, w reszcie zacznie traktować ją jak człowieka, a nie jak trybik w wielkiej machinie korporacji. Natomiast mąż na pewno wreszcie spojrzy na nią tak jak kiedyś. Jak na interesującą i pociągającą kobietę. A nie jak na matkę ich dzieci, kucharkę, sprzątaczkę oraz tragarza zakupów w jednym.

Wierzy też w to, że dzięki tej diecie odzyska swoją dawną energię. Ma już po dziurki w nosie tego, że cały czas jest zbyt zmęczona, żeby zrobić cokolwiek więcej ponad to, co musi. Od dłuższego czasu ma wrażenie, że życie przecieka jej między palcami i po prostu czuje, że wreszcie musi coś ze sobą zrobić!

Jak zawieść samą siebie
Jednak w tej chwili Kasia jest niesamowicie głodna. Nie dość, że pracowała do późna, to w ciągu dnia ze względu na liczne spotkania w zasadzie zapomniała zorganizować sobie coś na obiad. W pracy jeszcze jakoś się trzymała, jednak kiedy wyszła i pojechała do supermarketu pełnego jedzenia, to coś w niej pękło.

Już od jakiegoś czasu czeka, żeby zapłacić za swoje zakupy. Kolejka posuwała się bardzo powoli, aż w końcu zatrzymuje się  z powodu jakiegoś niezdecydowanego klienta. Kasia utknęła na amen przy stojaku ze słodyczami. Zawahała się przez chwilę. W końcu zdecydowała się wziąć gumę do żucia, colę light oraz ulubionego czekoladowego batonika, którego zaczęła od razu jeść. Wytłumaczyła sobie, że przecież guma jest bez cukru, a dietetyczna Cola praktycznie rzecz biorąc jest całkowicie pozbawiona kalorii. Natomiast batonik zjedzony w sklepie nie liczy się. Zresztą poprzedniego dnia wieczorem była na aerobiku, a dzisiaj przecież nie miała czasu na zjedzenie drugiego śniadania, a także obiadu. W zasadzie, to aż skręca ją z głodu. Musi coś natychmiast zjeść, bo nie wytrzyma. Tylko ten jeden raz i od jutra wróci do swojej diety.

Jednak dzieje się inaczej. Po powrocie do domu coś złego dzieje się z Kasią. W związku z tym, że przerwała swoja dietę i planuje do niej wrócić dopiero następnego dnia rano, to “hulaj dusza piekła nie ma”. Wyciąga zapomniane pudełko lodów czekoladowych z zamrażalnika, żeby podczas oglądania wieczornego filmu wynagrodzić sobie wszystkie stresujące wydarzenia tego dnia.

Następnego dnia Kasia ma straszne wyrzuty sumienia. Wraca do swojej restrykcyjnej diety, ale w przeciągu dwóch kolejnych tygodni coraz częściej przydarzają jej się takie wpadki jak w pamiętny piątek. Najgorsze jest to, że przestała tracić na wadze. Także wygląda na to, iż kolejna cudowna dieta, która miała być tą jedyną, przełomową skończyła się jak wiele poprzednich prób odchudzania totalną klapą. Efekt jojo murowany.

Jak schudnąć bez efektu jojo
W domu, kiedy pozwoliła sobie na zjedzenie lodów? W supermarkecie, kiedy przez uczucie głodu sięgnęła po batonik i colę? A może przedkładając pracę nad obiad? Prawda jest taka, że coś poszło nie tak dużo wcześniej. Kasia wpadła w tę samą pułapkę, co większości osób, które próbują się odchudzać.

Wiesz, co było jej największym błędem? To, że rozpoczęła restrykcyjną dietę! Zatem co powinna była zrobić? Odpowiedź jest banalnie prosta. Nie być na diecie! No ale jak to?! Nie być na diecie i schudnąć? Już Ci tłumaczę. Będąc na restrykcyjnej diecie najczęściej czujesz się osłabiona, podirytowana, wiecznie głodna, wręcz na skraju wytrzymałości. Wszystko kojarzy Ci się z jedzeniem. Myślisz o nim wręcz obsesyjnie. Ciągle odmawiasz sobie ulubionych potraw, katujesz swoje ciało ćwiczeniami ponad Twoje siły. Aż wreszcie przychodzi taki moment, że nie wytrzymujesz i łamiesz wszystkie zasady. Znasz to skądś? Zatem zapomnij o restrykcyjnej diecie i schudnij z głową!