Orzechy brazylijskie właściwości i wartości odżywcze

Orzechy brazylijskie właściwości

Orzechy brazylijskie właściwości

Przepyszne orzechy brazylijskie stosunkowo niedawno pojawiły się w moim jadłospisie. Jednak kiedy poznałam ich nieocenione właściwości pro zdrowotne na dobre się w nim rozgościły. Obecnie spożywam je każdego dnia. Dzisiaj chciałam również Ciebie do nich przekonać.

Jakiś czas temu zaczęłam interesować się mikropierwiastkiem o nazwie selen. Kilku endokrynologów zalecało mi jego suplementację, ponieważ ma ponoć korzystny wpływ między innymi na łagodzenie stanu zapalnego tarczycy. W związku z tym, że w Polsce jest bardzo niska zawartość selenu w glebie, to automatycznie mamy też jego niedobór w naszej codziennej diecie. A że jest bardzo istotny, to należy go suplementować. Selen jest niezbędny do:

  • prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz tarczycy
  • ochrony serca
  • zwalczania wraz z innymi przeciwutleniaczami wolnych rodników
  • walki z depresją, przemęczeniem oraz nadmierną nerwowością
  • redukcji ilości szkodliwych związków przyczyniających się do powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów

Co ciekawe Amerykańska organizacja Food and Drug Administration (FDA) zezwoliła producentom selenowanych suplementów na podanie wskazań zdrowotnych informujących, że „suplementacja selenem może zmniejszyć ryzyko pewnych rodzajów raka”.

Dzienne zalecane spożycie selenu dla osób dorosłych, to 55 mikrogramów.  Na początku rozważałam zażywanie suplementu, ale zawsze wolę zorientować się, czy nie ma jakiś naturalnych zamienników. Takim oto sposobem natrafiłam na informację o orzechach brazylijskich.

Orzechy brazylijskie właściwości

Orzechy brazylijskie właściwości

Orzechy brazylijskie stanowią największe źródło selenu pochodzenia roślinnego. Tylko jeden orzech dostarczy Ci ponad 100% dziennego zapotrzebowania organizmu osoby dorosłej (55 mikrogramów) na ten pierwiastek. Jest on doskonałym wspomaganiem dla wszelkich przeciwutleniaczy, a ponadto wykazuje również działanie antynowotworowe.

Ponadto orzechy brazylijskie to bogate źródło bardzo korzystnych i niezbędnych Twojemu organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu (LDL), a podnoszą dobrego (HDL). Zapewniają również prawidłową pracę mózgu.

Są też źródłem kompletnego białka, co oznacza, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, które są Ci potrzebne do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz regeneracji komórek.

Wartości odżywcze orzechów brazylijskich (na 100 g)
Wartość energetyczna: 656,00 kcal
Białko: 14,00 g
Węglowodany: 4,00 g
Tłuszcz: 66,00 g

Jestem ciekawa, czy planujesz włączyć orzechy brazylijskie do swojej diety?