czwartek, 21 października

Jak odpowiednio dobrać stężenie oksydantów w farbie do włosów?

wybor farb do wlosowDo farbowania włosów niezbędne jest przygotowanie specjalnej mieszanki, której najważniejszym elementem jest dobór oksydantu. To od tej substancji zależy efekt końcowy koloryzacji, a w konsekwencji wygląd przez najbliższy czas. Aby zabieg zmiany koloru włosów był co najmniej odpowiedni, należy ustalić rodzaj i stężenie niezbędnego oksydantu. Inną jego nazwą jest woda utleniona przybierająca kremową konsystencję.

Oksydanty w profesjonalnych farbach do włosów

Farby do włosów, które można zakupić w drogeriach powstają w wyniku mieszania ze sobą poszczególnych składników. Podstawową jest baza koloryzująca, na którą składają się pigmenty i związki odpowiedzialne za pielęgnację włosów i utrwalaniu ich koloru. Drugim składnikiem są wspomniane powyżej oksydanty, ale każda z farb ma ich odpowiednie stężenie, niekoniecznie takie samo. Oksydanty można zakupić w profesjonalnych sklepach z akcesoriami fryzjerskimi, na przykład Wyczesani.com. Po zmieszaniu wszystkich niezbędnych składników można przeprowadzić koloryzację utleniającą, zasadniczo może przybrać dwie formy – rozjaśnienie lub koloryzację. Pierwsza polega na zmianie wyjściowego koloru, do czego kluczem jest zniszczenie i rozproszenie naturalnego koloru. Jest to możliwe dzięki oksydantom, których stężenie musi być odpowiednie. Zastosowanie oksydanty decydują o tym, jaki stopień odbarwienia włosów zostanie uzyskany. Natomiast dobór stężenia opisywanej substancji do koloryzacji zależy od rodzaju i stanu włosów. Istotne w tym aspekcie jest między innymi stan ich zniszczenia oraz grubość. Liczy się ponadto wysokość tonu i odcień, z którego rozpoczyna się koloryzację. Oksydanty, których stężenie jest nieprawidłowe mogą znacznie pogorszyć stan włosów.

wybor farb do wlosow

Oksydanty – skutki nieprawidłowego stężenia

Stężenie oksydantów nie może być przypadkowe, gdyż może doprowadzić to do pojawienia się nieestetycznych, żółtych odcieni. Największe ryzyko takiego skutku ubocznego dotyczy farbowania ciemnych włosów lub w przypadku, gdy jest to następna w kolejności koloryzacja. Takie efekty można uzyskać, jeżeli stężenie jest zbyt mocne. W przeciwnym wypadku, czyli po wykorzystaniu słabego oksydantu, na włosach nierzadko pojawiają się plamy. Ponadto, barwnik znacznie szybciej wypłukuje się z włosów, co szczególnie mogą odczuć osoby z siwymi włosami. Efekt koloryzacji jest wówczas mało widoczny, często w ogóle niedostrzegalny. W sklepie Wyczesani.com znajduje się wiele rodzajów oksydantów, w dołączone do nich opisy mogą pomóc w wyborze właściwego, biorąc pod uwagę potrzeby. Przed podjęciem się mieszania farby z oksydantem, należy dokładnie zapoznać się z ulotką, w której muszą znajdować się szczegółowe informacje o wymaganych proporcjach obu roztworów. Cały czas konieczne jest posiadanie wiedzy na temat wyżej wskazanych zależności, takich jak struktura włosa i efekt, który ma być osiągnięty. Występują oksydanty o stężeniach 3, 6, 9 i 12%, z czego pierwszy jest najsłabszy, a ostatni najmocniejszy. Elementarna wiedza powinna pomóc w uzyskaniu efektownej fryzury.

Dodaj komentarz