czwartek, 18 kwietnia

Kryteria doboru smoczków niemowlęcych

Na przestrzeni ostatnich kilku lat smoczek stał się mocno kontrowersyjnym tematem. Niemniej, widok dziecka ze smoczkiem nie jest zjawiskiem nadprzyrodzonym. Jest to zupełnie normalne i często spotykane. Zwłaszcza wśród dzieci, u których obserwuje się bardzo silny odruch ssania. W takiej sytuacji, uzasadnione jest podanie smoczka dziecku. Istotny jest czas użytkowania smoczków. Obecnie, wybór artykułów niemowlęcych jest ogromny. By nie zgubić się w gąszczu produktów, warto wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Współcześnie, producenci wychodzą naprzeciw rodzicom, oferując smoczki, które nie zaburzają naturalnego odruchu ssania, mowy i zgryzu. Przykład stanowi smoczek lovi lub marki Avent.

Dlaczego warto podawać dziecku smoczek? – smoczek lovi i inne

Nie od dziś wiadomo, że dziecko w okresie niemowlęcym prezentuje silną potrzebę ssania. Smoczek zaspokaja tą potrzebę, w momencie, gdy rodzic wykonuje inne obowiązki. Niemowlę ze smoczkiem w ustach jest spokojniejsze i nie ma trudności z zasypianiem. Ponadto, według niektórych lekarzy, spanie ze smoczkiem chroni przed śmiercią łóżeczkową. Jest on także pomocny w sytuacji odstawiania dziecka od piersi matki.

Wiele rodziców obawia się powikłań, wynikających ze zbyt długiego korzystania ze smoczka. Przykładem są wady zgryzu. Współcześnie na rynku występują smoczki, które chronią naturalny odruch ssania, rozwój mowy i zgryzu. Są one opracowywane we współpracy z neurologopedami i pediatrami. Za wzór można podać smoczek lovi, NUK Polska czy Avent.

Jak bezpiecznie korzystać ze smoczka?

Jeżeli obserwuje się u dziecka wzmożony odruch ssania warto zdecydować się na smoczek. Powinien on zostać podany przed ukończeniem pierwszego miesiąca życia dziecka. Najpóźniej zaleca się, by korzystanie z niego trwało do osiemnastego miesiąca. Bardzo ważna jest rozwaga podczas użytkowania smoczka. Ma on być wykorzystywany okazjonalnie, w nagłych potrzebach, a nie przez cały czas, pamiętając, że smoczek nie zastąpi piersi matki.

Smoczek kupuje się, uwzględniając aktualny wiek dziecka. Podczas zakupów, rodzice powinni zwrócić uwagę także na kształt smoczka. Zaleca się, by przed podaniem zostały one odpowiednio wyparzone. Jeden smoczek nie powinien być używany dłużej niż dwa miesiące.

Dobór smoczka

Rodzaje smoczków – podział na wiek i materiał wykonania

W sklepie najczęściej spotykane są smoczki do 3 miesięcy, od 3 do 6 miesięcy oraz od 6 do 18 miesiąca. Jak już wspomniano, po przekroczeniu 18 miesiąca dziecko powinno zrezygnować z korzystania ze smoczka. Podział smoczków na wiek jest uzależniony od ich rozmiarów. Niewłaściwie dobrany smoczek może przyczynić się do wystąpienia wad zgryzu.

Biorąc pod uwagę materiał z jakiego wykonane są smoczki, dzieli się je na silikonowe oraz lateksowe. Pierwsze z nich, czyli smoczki silikonowe są przezroczyste, pozbawione jakiegokolwiek zapachu i smaku. Lateksowe smoczki charakteryzuje specyficzny smak i zapach, co powoduje, że dzieciom trudniej się z nimi rozstać. Smoczki lateksowe występują w wersji przezroczystej albo matowej.

Dodaj komentarz