sobota, 13 kwietnia

Przedszkole niepubliczne – czym różni się od placówki niepublicznej?

przedszkole prywatne

Prawdopodobnie często możemy usłyszeć o tym, że przedszkola publiczne porównywane są z niepublicznymi. Czy jednak wiemy, czym różni się przedszkole niepubliczne od publicznego? Wydaje się, że jest to temat, który powinien zostać przybliżony – przynajmniej przez część osób.

Przedszkole niepubliczne

Najprościej powiedzieć, że za publicznym przedszkolem mamy władze samorządowe. Ponadto to władze samorządowe odpowiadają za prowadzenie poszczególnych placówek. Prywatna placówka może zostać założona nawet przez osobę fizyczną.

Oczywiście to nie jest jednak tak, że prywatne przedszkole w Łodzi to miejsce, którego nikt nie kontroluje. Jest wręcz przeciwnie – nadzór nad przedszkolami niepublicznymi sprawuje osoba pełniąca funkcję Kuratora Oświaty.

Przedszkole niepubliczne gwarancją odpowiedniego poziomu!

Z pełnym przekonaniem można więc powiedzieć, że każde przedszkole (niepubliczne i publiczne) musi trzymać się określonych ram. Należy jednak pamiętać o tym, że są kwestie, do których można podchodzić na różne sposoby.

Wystarczy wziąć pod uwagę wiek dziecka – dwulatek nie ma, czego szukać w publicznym przedszkolu. Przy przedszkolu niepublicznym może pojawić się kłopot, aczkolwiek bez wątpienia są ludzie gotowi na przyjmowanie dwulatków. Ciekawą sprawą są także godziny funkcjonowania – w ustawie mamy 5 godzin, ale przecież rodzice znajdują się w różnych sytuacjach. Krótko mówiąc, wspomniany okres może nie wystarczyć.

Tymczasem przedszkola prywatne zdają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Można wręcz liczyć na to, że placówka będzie zapewniać opiekę nawet do późnego popołudnia. Nie sposób też nie zatrzymać się przy programie – można dojść do wniosku, zgodnie z którym program przedszkoli publicznych wielokrotnie ogranicza się do podstawowej oferty. Z kolei w placówkach prywatnych należy spodziewać się tego, że aktywności zostaną urozmaicone.

Oczywiście to są wyłącznie przykłady – o funkcjonowaniu przedszkoli można powiedzieć jeszcze wiele. Naturalnie trzeba też pamiętać o tym, że w tekście mamy jednak uogólnienie – zawsze wskazane jest dokładne zapoznanie się z ofertą.

Dodaj komentarz