piątek, 22 września

Sposoby na zahamowanie apetytu

duzy apetyt

W dzieciństwie rodzice chwalą dzieci za wzmożony apetyt i uważają go za oznakę zdrowia. Głód może się nasilać jako naturalna reakcja organizmu: jedzenie jest podstawową potrzebą. Jednak w wieku dorosłym ciągły ciągłe pragnienie jedzenia może prowadzić do przybierania na wadze, problemów trawiennych lub innych problemów zdrowotnych, które trudno leczyć.

Zmniejszenie apetytu i utrata wagi

Zwiększony apetyt powoduje skłonność do jedzenia tłustych, wysokokalorycznych potraw, słodyczy lub pieczywa. Warzywa lub owoce są ostatnią rzeczą na talerzu. Takie zniekształcenie diety prowadzi do nadmiernego spożycia kalorii, które są magazynowane w postaci tłuszczu. Po okresie dużego spożycia lub rozwoju otyłości pojawia się chęć schudnięcia. Nie da się jednak zrzucić zbędnych kilogramów bez zmniejszenia wielkości i kaloryczności porcji. Dlatego trzeba szukać skutecznych sposobów na stłumienie chęci jedzenia.

Istnieją różne metody ograniczania spożycia pokarmu, ale można wyróżnić 8 głównych metod, które można stosować pojedynczo lub w połączeniu:

 • Przyjmowanie kompleksów witaminowych;
 • Stosowanie określonych produktów spożywczych w diecie;
 • Stosowanie tabletek zmniejszających apetyt;
 • Ludowe metody kontroli;
 • Zajęcie się przyczynami psychologicznymi;
 • Poprawa jakości snu;
 • Modyfikacja diety;
 • Leczenie określonych patologii.

Witaminy zmniejszające apetyt

Skłonność do przejadania się może wystąpić w przypadku niedoboru pewnych witamin i składników mineralnych. Dzieje się tak, ponieważ substancje te działają jako katalizatory reakcji biochemicznych w organizmie, pomagają w trawieniu pokarmów, wpływają na metabolizm. A kobiety, które chcą schudnąć, potrzebują dodatkowych dawek witamin.

Przyrost masy ciała jest czasami związany z witaminą B1, czyli tiaminą. Bierze czynny udział w metabolizmie węglowodanów. Niewielka jej ilość jest syntetyzowana w jelitach, reszta pochodzi z pożywienia. Niedobór witamin jest szkodliwy dla organizmu, co prowadzi do nagłej utraty apetytu i zaparć. Nadmiar tiaminy przyspiesza perystaltykę jelit, zaburza wchłanianie składników odżywczych. Dlatego jednocześnie zwiększa głód i prowadzi do wyczerpania. Aby jednak uzyskać optymalną dawkę witaminy B1 na dobę, można przyjmować kompleks witaminowy.

Inne witaminy i minerały również mogą pomóc w utracie wagi. Normalizują one metabolizm komórkowy i chronią błony komórkowe przed utlenianiem przez wolne rodniki tlenowe.

Pokarmy zmniejszające apetyt

Zdrowa dieta pomaga także w walce z przejadaniem się. Istnieją pokarmy, które pobudzają apetyt i zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Należą do nich:

 • Ostre przyprawy, trochę pikantnych ziół;
 • Alkohol;
 • Napoje gazowane;
 • Słodycze, cukierki, ciastka.

Słodycze i alkohol szybko zwiększają stężenie glukozy we krwi, ale potem równie szybko je obniżają. Mózg sygnalizuje brak glukozy i pobudza głód. Można na to wpłynąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych. W tym celu należy częściej włączać do swojego jadłospisu awokado, płatki owsiane i szpinak. Naturalna czarna kawa, bez cukru i innych dodatków, zmniejsza apetyt.

Żywność bogata w błonnik hamuje głód i zapobiega przejadaniu się. Aby nie odczuwać głodu w ciągu dnia, należy jeść jabłka, ogórki, ananasy i owoce cytrusowe.

Zmniejszanie apetytu za pomocą środków ludowych

W domu można stosować metody medycyny ludowej, które skutecznie zmniejszają apetyt. Obejmują one nie tylko rośliny lecznicze, ale także niektóre improwizowane środki lecznicze.

Laski cynamonu lub olejki eteryczne mogą sprawić, że głód stanie się mniej odczuwalny. Kilka kropli mięty pieprzowej, wanilii lub grejpfruta wieczorem pomoże stłumić chęć zjedzenia czegoś przed snem. Małą laskę cynamonu można nosić zawsze przy sobie, aby wdychać jego aromat i tłumić głód.

Ludowe środki lecznicze mogą zmniejszyć apetyt, jeśli są stosowane regularnie. Pomocne w tym przypadku mogą być napary z kopru włoskiego, ziela kopru włoskiego, mięty pieprzowej i ruszczyka. Często kobiety uzupełniają swoje efekty sianem, które przyspiesza perystaltykę i zmniejsza masę ciała. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu go w domu, ponieważ roślina jest toksyczna.

Zwalczanie psychologicznych przyczyn zwiększonego apetytu

Czasami problem zmniejszenia apetytu pojawia się u osób, które są chronicznie zestresowane. W diecie znajduje się wiele produktów, które mogą zwiększać poziom endorfin — hormonów szczęścia i zadowolenia. Zazwyczaj są to pokarmy kaloryczne, słodkie lub tłuste.

Psychologiczne uzależnienie od jedzenia rozwija się latami, najczęściej w młodym wieku. Gdy dziecko czuje się niekomfortowo lub jest napięte psychicznie, zachęca się je do zjedzenia czegoś słodkiego. Z czasem ten wzorzec jedzenia pod wpływem stresu przenosi się na dorosłość. Każdy stres kończy się spożywaniem kalorycznej i niezdrowej żywności, co stopniowo prowadzi do zwiększenia masy ciała.

Gdy istnieje psychologiczne uzależnienie od jedzenia, próby zrzucenia nadwagi prowadzą do większego stresu i spożywania większej ilości pokarmu. Dlatego w takiej sytuacji nie można po prostu zmniejszyć apetytu, potrzebna jest pomoc psychologa lub psychoterapeuty.

Przed zakupem sprawdz opinię na temat spalaczy tłuszczu I tabletek odchudzających

Pomocne linki

 1. https://dietetyk.edu.pl/co-powoduje-hamowanie-apetytu-leki-czy-domowe-sposoby/

 2. https://dietetyk.edu.pl/tabletki-zmniejszajace-apetyt-co-skutecznie-hamuje-apetyt/

 3. https://dietetyk.edu.pl/tabletki-przyspieszajace-metabolizm-ranking-i-opinie/

 4. https://dietetyk.edu.pl/termogeniki-niezwykle-przyspieszacze-spalania-tluszczu/

Dodaj komentarz