piątek, 24 marca

Toksyczny związek – co robić?

Każda relacja powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu i wsparciu ze strony obojgu partnerów. Czasem jednak osobiste ambicje jednej z osób, trudny charakter i brak porozumienia doprowadza do tego, że przez lata budowany jest toksyczny związek. Często ludzie żyjący w taki sposób nie zdają sobie sprawy z rangi problemu. Co można więc zrobić? Podpowiadamy.

Jak wygląda toksyczny związek?

Toksyczny związek nie zawsze wygląda w taki sam sposób. Ma jednak podobny, negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i może w ostateczności doprowadzić do poważnych schorzeń, łącznie z depresją lub różnymi rodzajami nerwic lękowych. W takiej relacji partnerzy toczą ze sobą nieustanną walkę połączoną z wybuchami zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji. Zwykle nie ma miejsca nawet na chwilę stabilności i porozumienia.

Obserwując toksyczny związek z zewnątrz można dostrzec to, że taka para dość często się kłóci. Nawet błahy powód jest motywacją do tego, aby rozpocząć potyczkę słowną, która może doprowadzić nawet do rękoczynów. Kłótnie, wyzwiska mogą być na porządku dziennym. Zwykle żaden z partnerów nie czuje się komfortowo w takiej sytuacji. Mimo to trwają w toksycznej relacji. Może się to wydawać całkowicie niezrozumiałe, ale przyczyną są zwykle osobiste powody lub głębokie zakorzenione przekonania.

W jaki sposób zakończyć toksyczny związek?

Osoby, które żyją w toksycznych związkach przez bardzo długi czas wierzą, że ich partner się w końcu zmieni. Mimo oczywistych sygnałów i symptomów wciąż z nim trwają, nawet z narażeniem swojego zdrowia i życia. Przemoc psychiczna jest tak samo szkodliwa jak te fizyczna. Dlatego jeśli nie mamy pewności czy należy to zrobić to trzeba o problemach porozmawiać ze specjalistą.

Psycholog w Warszawie pomoże odzyskać poczucie pewności siebie i sprawi, że podjęcie właściwej decyzji będzie dużo łatwiejsze. Dla wielu osób jedyną przeszkodą jest pogarszający się stan emocjonalny, brak siły i chęci do jakiejkolwiek zmiany w życiu. Szczera rozmowa i konkretny plan działania pozwoli wyjść z kłopotliwej sytuacji.

Dodaj komentarz