Chętnie bierzesz udział w wydarzeniach kulturalnych? Lubisz śpiew, taniec, muzykę i dobrą zabawę? Szukasz pomysłów na spędzenie wolnego czasu? W takim razie sprawdź nasze propozycje!
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie
Ponad 100 międzynarodowych sztukmistrzów zjeżdża do Lublina na wyjątkowy festiwal. Nie chodzi tylko o wyciąganie królika z kapelusza. Możesz zobaczyć pokazy akrobatów, żonglerów, mimów i innych artystów. Akcja rozgrywa się na ulicach i w różnych miejscach miasta.
Wratislavia Cantans
Zadebiutował w 1966 roku jako międzynarodowy festiwal akompaniującej muzyki chóralnej (oratoryjno-kantatowej). Z biegiem lat rozrósł się o inne formy muzyki klasyczne i ludowej. To ważny punkt w kulturalnym kalendarzu Wrocławia.
Łódzki Design Festival
Duże międzynarodowe targi designu celebrują niezliczone formy wzornictwa, takie jak grafika, przemysł, architektura, moda, sztuka. Przez tydzień w całym mieście odbywają się konkursy i pokazy. W nocy możesz wybrać się na koncert lub przedstawienie.
Dzień św. Marcina
Odwiedź Poznań w listopadzie, a zobaczysz, że miasto zmieniło się w krainę rogalików. Każda piekarnia proponuje doskonałe rogaliki świętomarcińskie. Możesz też wziąć udział w corocznej kolorowej paradzie. Festiwal rozpoczyna się Mszą Świętą w Kościele Św. Marcina. Następnie jeździec przebrany w strój rzymskiego legionisty na wzór Św. Marcina przewodzi korowodem, który ciągnie na plac przed Zamkiem Cesarskim. Tam burmistrz wręcza mu klucze do miasta, rozpoczynając uroczystości. Obejmują targ ulicy, średniowieczne turnieje rycerskie, specjalne wystawy, koncerty, przedstawienia i pokaz sztucznych ogni.
Jazz na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Jeśli jesteś miłośnikiem jazzu, zwróć uwagę na świetny cykl koncertów odbywających się w każdą sobotę w malowniczym otoczeniu warszawskiej Starówki. Corocznie przyciąga ponad 40 000 widzów. W tym roku obchodzi 26 lat istnienia. Co ważne, nie musisz nic płacić, by posłuchać wybitnych artystów. W sierpniu 2020 wystąpią m.in. Krzysztof Ścierański Special Band Edition, Piotr Baron Quintet i Leszek Możdżel Polish Trio.
Najciekawsze wydarzenia w Krakowie
Ogromną popularnością cieszy się Festiwal Kultury Żydowskiej na Kazimierzu. To 10-dniowe święto sztuki i kultury żydowskiej. Program obejmuje pokazy teatralne, filmowe, muzyczne i artystyczne. Kończy się wielkim plenerowym koncertem muzyki klezmerskiej na ulicy Szerokiej.
Pochód Lajkonika odbywa się w pierwszy czwartek po Bożym Ciele. Na czele tego kolorowego korowodu stoi Lajkonik. Wspomniane wydarzenie odbywa się co roku, organizowane jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Na uwagę zasługuje też Festiwal Miłosza, dedykowany zmarłemu polskiemu poecie i laureatowi Nagrody Nobla, Czesławowi Miłoszowi. Celebruje poezję polską i środkowoeuropejską poprzez odczyty, grupy dyskusyjne i muzykę. Odbywa się w różnych miejscach.
Jeżeli lubisz muzykę i dobrą zabawę, Festiwal Wianki na pewno Ci się spodoba. Organizowany jest w plenerze nad Wisłą, w pobliżu Zamku Królewskiego na Wawelu. Możesz tutaj potańczyć, pośpiewać i zobaczyć pokaz sztucznych ogni. W tym roku ma być połączony z wielką paradą w ramach projektu społecznego Orfeomajnun.