wtorek, 9 sierpnia

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to jedna z wartościowych metod fizjoterapii. Polega ona na tym, że fizjoterapeuta uciska konkretne punkty na ciele człowieka, docierając do miejsc bólowych i dąży do przywrócenia równowagi mięśniowej. Jest ona najczęściej stosowana przy występowaniu schorzeń kręgosłupa i stawów. Kiedyś wykorzystywana była jedynie przez niekonwencjonalnych terapeutów. Współcześnie została uznana jako jedna z metod rehabilitacji, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony medycyny akademickiej. Wykorzystywana jest w wielu gabinetach. Jednym z nich jest terapia manualna w Ortorehasport Kraków. Jest wykonywana w aż czterech placówkach tej sieci w Krakowie. Warto więc poznać jakie są wskazania i przeciwskazania do wykorzystywania tej metody? Szkolenia tej metody odbywają się w naszym kraju, przybierając formę kwalifikacji podyplomowych dedykowanym fizjoterapeutom, jak i lekarzom.

O terapii manualnej słów kilka

Terapia ta należy do technik wykorzystywanych w fizjoterapii, która wspomaga leczenie narządów ruchu, a zwłaszcza kręgosłupa i stawów. Terapeuta za pośrednictwem ucisków, chwytów oraz różnych technik masażu dociera do miejsc, w którym pojawia się ból. Jej główny cel to redukcja bólu i powrót do normalnej ruchomości w miejscach, gdzie została ona zablokowana, czyli w okolicach kręgosłupa lub stawów. Należy ona do jednych z bezpieczniejszych form terapii. Poszczególne ćwiczenia pozwalają nawet na samodzielne wykonywanie ich w domu. Metody terapii dobierane są przez terapeutę. Na decyzję tę ma wpływ czy jest to problem z nerwem, stawem, mięśniem czy więzadłem. W tej terapii może wykorzystać mobilizację, która polega na oddziaływaniu na stawy w celu zwiększenia jej ruchomości. Stosowana jest także neuromobilizacja, która polega na oddziaływaniu na nerwy. Inną metodą jest manipulacja, która służy do błyskawicznego uruchomienia stawu. Podczas tej metody pacjent może usłyszeć kliknięcie bądź chrupnięcie w stawie. Wykorzystywany może być także masaż oraz stretching.

Terapia manualna

Kiedy podejmować się tej terapii, a kiedy z niej zrezygnować?

Terapia manualna zalecana jest przy występowaniu zespołu bólowych stawów i kręgosłupa, bólach głowy (w tym także bólach migrenowych), dyskopatii, nerwobólach, wadach postawy, napięciach karku oraz stanach napięcia i przemęczenia. Nie zaleca się jej stosowania przy gruźlicy kości, różnych złamaniach i pęknięciach oraz daleko posuniętej osteoporozie.

Przed każdą terapią zaleca się, by przybyć kilka minut wcześniej. Odpowiedni do niej będzie luźny strój sportowe, obuwie zmianowe oraz ręcznik. Każda terapia podporządkowana jest indywidualnie do pacjenta oraz jego potrzeb. By terapia przynosiła upragnione efekty ważna jest konsekwencja, która połączona jest maksymalnym wykorzystaniem możliwości osoby chorej oraz umiejętności fizjoterapeuty czy lekarza.

Gdzie w Krakowie znajdę tą terapię? – terapia manualna w Ortorehasport Kraków

Jednym z miejsc, w których występuje terapia manualna w Ortorehasport Kraków jest placówka przy ulicy Solskiego 7/69. Z usług tej sieci można skorzystać także przy ulicy Żeleńskiego 86, Łużyckiej 70a/1 oraz Dwernickiego 8.

Dodaj komentarz