piątek, 22 września

Czym są markery, jakie są rodzaje markerów i jaki warto wybrać dla siebie?

Marker to wyjątkowy pisak do zadań specjalnych. Najczęściej sięgamy po niego w momencie, kiedy zależy nam na tym, aby to, co napiszemy było wyraźne, mocno widoczne i trwałe. Markery gwarantują także dużą wygodę pisania i trwałość. Najczęściej są kojarzone z pisakami wysokiej jakości, znacznie lepiej sprawdzające się w praktyce od flamastrów. Czym jednak różni się marker od flamastra czy pisaka w praktyce? 

Wydajne, doskonale sprawdzające się markery

Czasami można spotkać się z tym, że marker określa się jako wyjątkowo gruby pisak. I tak jest w rzeczywistości, gdyż do markerów najczęściej zaliczamy te pisaki, którymi jesteśmy w stanie za jednym pociągnięciem wykonać grubą kreską- grubszą niż 4 milimetry. Dzięki temu markerem można w wielu sytuacjach pisać szybciej i wygodniej. Nie oznacza to jednak, że markerem nie uda się nam wykonać cieńszej kreski- ze względu na kształt jego końcówki, która może być skośna, wykorzystując to narzędzie pod odpowiednim kątem- będziemy mieli taka możliwość. To, co dodatkowo wyróżnia markery to intensywny i wyrazisty kolor, a także wysoka trwałość wykonanego napisu.

Jakie są rodzaje markerów?

Możemy być zaskoczeni tym, jak wiele rodzajów markerów znajdziemy w sklepie z artykułami biurowymi. Możemy takie produkty kupować na sztuki wybierając potrzebny nam kolor, ale też istnieje możliwość zakupu całego zestawu w sporej gamie kolorystycznej, co może nam posłużyć do bardziej rozbudowanych projektów. Do podstawowych rodzajów markerów należą takie produkty jak:

  • Marker wodoodporny, który określany jest też jako permanentny- najprostszy i najpopularniejszy rodzaj markera, który też jest najłatwiej dostępny w sklepach. Jest to marker nieścieralny, który daje bardzo wyrazisty, napigmentowany kolor kreski, a można nim pisać nie tylko na papierze, ale także na drewnie czy plastiku. To, co go wyróżnia to przede wszystkim szerokie spektrum zastosowania. Co ważne, marker tworzy napisy odporne na działanie wody czy promieni słonecznych, może być więc wykorzystywany także w ogrodnictwie. W sprzedaży znajdziemy markery tego rodzaju o okrągłej lub też ściętej końcówce.
  • Marker przeznaczony do tablic suchościeralnych- wykorzystując ten marker zgodnie z przeznaczeniem z łatwością można go zetrzeć z suchościeralnej tablicy. Jest wygodny w użyciu i daje bardzo wyraźny kolor napisu. Co istotne, w niektórych modelach tusz znajdujący się w jego wnętrzu można napełniać.
  • Marker olejny- charakterystyczny, wykorzystywany do specjalnych projektów marker, który działa na bazie specjalnego, oleistego tuszu. Jest niezmywalny i bardzo trwały. Daje możliwość wykonania pisma dekoracyjnego na różnych powierzchniach.
  • Marker do papieru określany też jako flipchart- są to markery stworzone z myślą o pisaniu na dużych, papierowych tablicach. Są to markery stosunkowo tanie i bardzo wygodne do notowania różnego rodzaju rzeczy podczas wykładów i wystąpień publicznych na kartkach dużego formatu. Są trwałe i nie da się ich zetrzeć.

Jaki marker wybrać?

Jak widać, istnieje spory wybór różnego rodzaju markerów. Oczywiście, jeśli poszukujemy markera do konkretnego zastosowania- np. do tablicy suchościeralnej, koniecznie wybierzmy ten, który jest właśnie do tego celu przeznaczony. Jeśli chcemy, aby starczył on nam na dłużej- dobrym pomysłem jest wybór markera z możliwością napełniania w nim tuszu. Jeśli jednak poszukujemy najbardziej podstawowego markera na start, który będzie też miał charakter uniwersalny i da nam wiele możliwości- idealnie sprawdzi się marker permanentny czyli wodoodporny.

Dodaj komentarz