niedziela, 21 lipca

Tabletki antykoncepcyjne – jak działają, czy są skuteczne i jak je kupić?

antykoncepcja tabletki

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najczęściej używanych metod zapobiegania ciąży. W jaki sposób wpływają one na organizm kobiety? Jak można je zakupić?

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Pigułki czy tabletki antykoncepcyjne, znane również jako doustne środki antykoncepcyjne, to rodzaj preparatów stosowanych przez kobiety w celu zapobiegania ciąży.

W tego typu lekach stosowane są syntetyczne hormony damskie, a dokładnie estrogen i progesteron, które są wytwarzane przez kobiece jajniki. Odpowiednie dawki tych hormonów pozwalają na czasową zmianę płodności u kobiet.

Jakie są rodzaje pigułek antykoncepcyjnych?

Istnieją dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych, a dokładnie są to pigułki dwuskładnikowe i pigułki jednoskładnikowe.

Tabletki dwuskładnikowe zawierają zarówno estrogen, jak i progestagen, podczas gdy pigułki jednoskładnikowe mają jedynie progestagen.

Pigułki dwuskładnikowe są najczęściej stosowanym typem pigułek antykoncepcyjnych i są dostępne w różnych wariantach do wyboru, które mogą różnić się dawką i rodzajem zawartych w nich hormonów.

Także pigułki można podzielić w zależności od ich rodzaju pod kątem zmian w składzie. Niektóre pigułki mają taki sam skład na cały miesiąc stosowania, natomiast inne mają różne ilości hormonów, by odwzorowywać naturalny cykl zmian hormonalnych u kobiet.

Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Prawidłowo przyjmowane pigułki antykoncepcyjne zapobiegają owulacji, czyli procesowi polegającego na uwolnieniu komórki jajowej z jajników, a także zagęszczają śluz szyjkowy. Takie działanie powoduje, że utrudniają one plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Przekłada się to zatem na redukcję ryzyka zajścia w ciążę.

Warto jednak pamiętać o tym, ż wybrane kobiety mogą odczuwać działania niepożądane podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Zaliczane są do nich między innymi przybieranie na wadze, powiększenie piersi, bóle głowy, nudności, zmiany nastroju i krwawienia z pochwy. W takim przypadku można spróbować zastosować inne rodzaje pigułek.

Jak kupić pigułki antykoncepcyjne?

Przed rozpoczęciem stosowania pigułek antykoncepcyjnych należy udać się do lekarza ginekologa, który będzie mógł je dobrać i zapisać pacjentce.

W trakcie wizyty można także porozmawiać z lekarzem o potencjalnych zagrożeniach i korzyściach związanych z pigułkami antykoncepcyjnymi.

Gdy poszukiwany jest sprawdzony ginekolog Mikołów – https://imanhijazi.pl/ oferuje dostęp do wielu różnych gabinetów dla pacjentek pragnących rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ich adresy, cenniki oraz opinie można wyszukać online.

Dodaj komentarz