wtorek, 24 listopada

Dermatoskopia. Na czym polega badanie dermatoskopowe u dermatologa?

Wizyta u lekarza dermatologa składa się z dwóch części – wywiadu z pacjentem oraz badania skóry. Podczas badania dermatologicznego najczęściej stosuje się dermatoskop. Czym dokładnie jest tego rodzaju urządzenie? W jakim celu jest ono stosowane? Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Do dermatologa należy udać się wtedy, gdy zauważamy na skórze niepokojące zmiany albo też mamy problemy z jej odpowiednią pielęgnacją. Warto pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć pojawiających się na skórze objawów – niektóre z nich mogą świadczyć również o nowotworach skóry, w tym także o groźnym czerniaku.

To właśnie w celu diagnostyki nowotworów skóry stosowana jest dermoskopia, inaczej dermatoskopia.

Czym jest dermatoskopia – badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe jest rodzajem badania dermatologicznego, którego głównym zadaniem jest ogląd zmian skórnych z użyciem odpowiedniego urządzenia powiększającego strukturę skóry oraz z wbudowanym oświetleniem.

Za pomocą dermatoskopii dermatolog może zatem dokładnie przyjrzeć się różnym zmianom skórnym, na przykład znamionom, kurzajkom, brodawkom, które mogą także wykazywać cechy nowotworów. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest ich wczesne wykrywanie, a tym samym skuteczniejsze leczenie.

Dzisiaj takie właśnie badanie można wykonać w każdym gabinecie dermatologicznym – zarówno w gabinetach na NFZ, jak również w tych prywatnych.

Dermatoskopia – ważna w diagnostyce czerniaka

Badanie dermatoskopowe ma bardzo duże znaczenie w kontekście diagnostyki czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry, który cechuje się wysoką śmiertelnością, gdy nie zostanie szybko wykryty oraz usunięty.

Podczas dermatoskopii specjalista może wyliczyć wskaźnik dermatoskopowy (TDS), który polega na ocenie:

  • asymetrii zmiany
  • granic zmiany
  • kolorystyki zmiany
  • liczby elementów strukturalnych widocznych w zmianie

Na tej podstawie można następnie ocenić, czy zmiana może oznaczać czerniaka czy też jest tylko niegroźną zmianą barwnikową, która nie wykazuje ryzyka nowotworu.

Więcej informacji o różnych zmianach skórnych można poczytać tutaj.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Badanie tego rodzaju jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Nie wymaga ono również szczególnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o tym, żeby na wizytę najlepiej założyć luźne ubranie, które pozwoli dermatologowi na łatwy dostęp do badanych zmian skórnych.

Wyniki badania prezentowane są od razu na podstawie oceny danej zmiany skórnej. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie czerniaka, zmiana przeznaczona jest do wycięcia, a następnie do oceny histopatologicznej.

Dermatoskopia – badanie kontrolne zmian skórnych

Nawet wtedy, gdy znamiona widoczne na skórze nie wykazują cech nowotworu, nie oznacza to, że nie mogą w przyszłości przekształcić się w groźnego raka, na przykład pod wpływem promieniowania UV podczas opalania.

Właśnie dlatego osoby, u których występują duże ilości zmian barwnikowych, a także inne zmiany atypowe, powinny także korzystać z dermatoskopii profilaktycznie. Częstotliwość badania określana jest przez dermatologa indywidualne – najczęściej to 6-12 miesięcy.

Dermatoskopia a wideodermatoskopia

Odmianą badania dermatoskopowego jest wideodermatoskopia, inaczej określana także jako wideoskopia. Polega na wykorzystaniu aparatury samodzielnie określającej parametry znamienia i prezentującego go na monitorze. Na postawie tej metody możliwe jest także określenie zmian znamienia na kolejnych wizytach.

Wideodermatoskopia jest badaniem dostępnym w wybranych gabinetach dermatologicznych.

Wobec tego badanie dermatoskopowe ma bardzo duże znaczenie jako rodzaj badania dermatologicznego. Gdy zauważamy u siebie niepokojące zmiany na skórze, warto udać się do dermatologa, aby wykonać dermatoskopię!

Dodaj komentarz