czwartek, 18 kwietnia

Myjka parowa – idealnie czysty dom bez wysiłku

Wiele osób nie przepada za sprzątaniem lub myciem okien. Tradycyjnymi metodami trudno osiągnąć idealnie czystą powierzchnię, bez żadnych smug. Jeśli dodatkowo mieszka się w mieście, trzeba się liczyć z tym, że nawet po bardzo dokładnym pucowaniu okna albo podłoga będą zaraz zakurzone. Jeśli i ciebie irytuje konieczność ciągłego sprzątania – zhakuj system i zobacz, jaka ta czynność staje się łatwa z myjką parową.

Zresztą, myjka parowa pomaga także w dokładnym wyczyszczeniu łazienki i kuchni. Z jej pomocą możesz umyć armaturę, płytki oraz zabudowę prysznicową. Jedno jest pewne – osoby, które choć raz sprzątały z pomocą myjki parowej nie chcą już wracać do “klasycznych” metod.

Dlaczego czyszczenie parą jest skuteczne?

Przed rozpoczęciem sprzątania z pomocą myjki parowej najpierw należy uzupełnić pojemnik na wodę. Następnie myjkę zostawiamy na chwilę, aby woda mogła się podgrzać i zmienić w parę. Gorąca para wodna bardzo dobrze rozpuszcza brud, wnikając pod jego powłokę i docierając do samego “sedna” uporczywej plamy. Podwyższona temperatura zabija także roztocza, grzyby i bakterie.

Sprzątanie z pomocą myjki przypomina nieco ruchy, które wykonuje się mopem. Dzięki wąskim i wydłużonym końcówkom myjki bez problemu można dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Myjką można czyścić różne powierzchnie, niewskazane jest jedynie mycie parą wodną drewna oraz obić i tkanin z niektórych materiałów, np weluru.

Ogromną zaletą parownicy jest fakt, że przy sprzątaniu nią praktycznie nie stosuje się detergentów i środków myjących. Para wodna radzi sobie z brudem doskonale bez nich. Z tego powodu myjki polecane są przez pediatrów i alergologów, zwłaszcza w domach, w których mieszkają astmatycy, alergicy oraz osoby z problemami z wydolnością oddechową.

Do zalet myjki należy także wydajność – z jednego litra możemy wytworzyć nawet 1700 litrów pary wodnej, co pozwala na efektywne sprzątanie około 50 metrów kwadratowych. Czyszczonej powierzchni nie trzeba polerować i szorować, bo po parze wodnej nie zostają smugi.

Co można czyścić z pomocą pary wodnej?

Jak wspomniano wyżej – para wodna nie nadaje się do czyszczenia drewna i niektórych rodzajów tapicerek. Natomiast z jej pomocą doczyścimy:

  • podłogi – większość typów podłóg, oprócz desek olejowanych lub woskowanych, nadaje się do czyszczenia za pomocą myjki,
  • okna i lustra,
  • armaturę – regularne czyszczenie parą pozwala zapobiec odkładaniu się kamienia, świetnie usuwa ślady po mydle oraz tłuste plamy po kosmetykach,
  • blaty kuchenne,
  • kuchenkę, okap i piekarnik – para wodna doskonale rozpuszcza resztki zaschniętego jedzenia, tłuszczu,
  • kaloryfery, żaluzje,
  • grille, ruszty,
  • dywany i tapicerki ( o ile producent nie podał przeciwwskazań),
  • zasłony i ubrania (niektóre parownice mają końcówki ułatwiające prasowanie i odświeżanie tkanin),
  • materace, kołdry, poduszki (o ile producent nie podał przeciwwskazań),
  • tapicerkę w aucie.

Myjka parowa sprawdzi się także przy zdzieraniu starych tapet w trakcie remontu.

Jaką myjkę parową warto wybrać do domu?

Na rynku dostępne są zarówno niewielkie parownice za mniej niż 100zł, jak i profesjonalne myjki za kilka tysięcy, przypominające budową odkurzacz. Przy wyborze myjki przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika – im jest on większy, tym mniej przerw na dolewanie wody nas czeka. Zwykle producenci podają wydajność myjki w przeliczeniu na ilość metrów kwadratowych.

Drugą ważną kwestią jest długość dysz oraz kabla zasilającego (a jeśli zależy nam na pełnej mobilności – lepsza będzie myjka akumulatorowa), gdyż wpływają one bardzo na wygodę sprzątania. Warto także zwrócić uwagę na ilość końcówek oraz dostępność na rynku gąbek czyszczących.Ten ostatni element ulega zużyciu, warto więc mieć albo ich zapas albo możliwość kupna. Duży wybór myjek parowych znajdziesz tutaj: https://www.narzedzia.pl/oczyszczacze-parowe-i-myjki,c12514/.

Dodaj komentarz