niedziela, 21 lipca

Dietetyk – czym się kierować przy jego wyborze?

Świadomość żywieniowa z dnia na dzień staje się coraz większa. Rynek usług dietetycznych rozwija się w szybkim tempie. Ilość specjalistów do spraw żywienia rośnie z dnia na dzień. Zawód dietetyka nie jest w Polsce uregulowany prawem. Każdy niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia może nazwać siebie dietetykiem. Dlatego warto uważać wybierając się na konsultację dietetyczną.

Wizyta u dietetyka – jak powinna wyglądać?

Przed wizytą dietetyk zaleca prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Jeszcze przed wizytą w gabinecie dietetyka są zadania do wykonania. Usługi dietetyczne w Tarnowskich Górach rządzą się swoimi prawami. Przez trzy dni należy skrupulatnie zapisywać: co się jadło, jaka była wielkość porcji, o której godzinie, gdzie i wpisać ewentualne uwagi. Na tej podstawie dietetyk jest w stanie wyciągnąć wnioski co do sposobu żywienia i zasugerować co warto zmienić.

Kolejną rzeczą do zrobienia przed pojawieniem się na konsultacji dietetycznej jest wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, lipidogram, glukoza czy badanie ogólne moczu. W szczególnych przypadkach będą potrzebne bardziej specjalistyczne badania. Wyniki badań są niezbędne aby ocenić stan zdrowia. Pozwoli to na optymalne ułożenie diety.

Dobry dietetyk – jakie powinien posiadać umiejętności?

Dietetyk powinien być na bieżąco z najnowszymi badaniami dotyczącymi żywienia. Umiejętności analityczne są przydatne aby interpretować artykuły naukowe. Wyciągać z nich wnioski i na tej podstawie przygotowywać proste porady żywieniowe. Istotne jest, aby dietetyk był empatycznym i opiekuńczym wobec klientów. Istotną częścią rozwiązywania problemów żywieniowych jest radzenie sobie z emocjami. Dietetyk powinien potrafić uważnie słuchać, aby zrozumieć obawy i cele klienta. Dietetyk odpowiedzialny jest za jasne wyjaśnienie złożonych tematów. Bardzo przydatna w tej pracy jest umiejętność mówienia w prosty i zrozumiały sposób. Aby pacjent mógł zastosować zalecenia żywieniowe najpierw musi je zrozumieć.

Każdy może kierować się swoimi własnymi kryteriami przy wyborze dietetyka i w sumie bardzo dobrze. Ile ludzi tyle potrzeb. Nie pozostaje nic innego tylko się cieszyć, że dietetyków przybywa. Daje to pewność, że każdy znajdzie idealnego specjalistę dla siebie.

Dodaj komentarz