wtorek, 9 sierpnia

Gałki do szafek – estetyczny detal zmieniający oblicze mebla

Piękne wnętrze własnego domu lub mieszkania jest marzeniem niejednej osoby. Estetyka przestrzeni, w której przebywa się na co dzień jest bardzo istotna, ponieważ oddziałuje na nasz nastrój. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby całkowitej wymiany mebli, aby uzyskać efekt odświeżenia w pomieszczeniu. Przydatnymi detalami w tym zakresie okazują się gałki do szafek, występujące w wielu formach i rozmiarach. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się w jaki sposób odpowiednio dobrane uchwyty do mebli mogą nadać przestrzeni indywidualnego charakteru.

Gałki do szafek – jaką pełnią rolę?

Klasyczne uchwyty są zazwyczaj elementem spójnym z meblem. Mowa w tym miejscu o egzemplarzach, które można dostać w tradycyjnych sklepach meblarskich. W tym kontekście, gałki do szafek cechują się prostą konstrukcją i nienachalną kolorystyką. Ich głównym zadaniem jest bowiem ułatwienie, a w niektórych przypadkach nawet umożliwienie otwierania szuflad. Uchwyty powinny więc być stworzone w taki sposób, by zapewnić komfort ich użytkownikowi. Elementy te powinny być również trwałe, ponieważ dzięki temu dłużej będą nam służyć.

Nie oznacza to jednak, iż gałki do szafek muszą mieć uniwersalny charakter. Choć tego rodzaju detale są wybierane dość często, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić tradycyjne uchwyty na te wybrane przez posiadacza mebla. Odpowiednio dobrane gałki potrafią nadać kredensowi, komodzie czy szafce wyjątkowego charakteru. Choć zabieg ten jest dość prosty, gwarantuje jednocześnie ciekawe efekty wizualne. Warto więc spojrzeć na uchwyty do szafek od nieco innej strony.

Uchwyty do szafek – biżuteria dla mebla

W pierwszej kolejności uchwyty w meblach powinny spełniać przede wszystkim funkcje praktyczne. Dla coraz większej ilości osób gałki do szafek stanowią również ważny element estetyczny. W sklepach można natknąć się na tysiące propozycji gałek o różnym wyglądzie, kształcie i kolorze. Na jaki model warto więc się zdecydować? Przyjrzyjmy się kilku ciekawym przykładom.

Gałki do szafek retro

Dla tych, którzy przepadają za stylistyką minionych czasów z pewnością przypadną do gustu gałki do szafek w stylu retro. Umieszczone w meblu detale mogą nie tylko nadać szafce oryginalności, ale również gustownego charakteru. Warto również zaznaczyć, że dobrze wykonane uchwyty do szafek z drewna czy mosiądzu będą równie wygodne w codziennym użytkowaniu, co ich plastikowe odpowiedniki. Retro gałki to dość uniwersalne rozwiązanie, które prezentuje się dobrze zarówno w aranżacjach współczesnych, jak i skandynawskich i tradycyjnych.

Uchwyty do szafek dziecięcych

Pełne żywych kolorów czy niebanalnych wzorów uchwyty to idealny sposób na upiększenie klasycznej szafki w dziecięcym pokoju. W ofercie niejednego sklepu internetowego można znaleźć uchwyty w kształcie zwierząt, serduszek czy listków. Jeśli szafka czy komoda zawiera więcej otworów na gałki, można zastosować różnobarwne uchwyty i tym samym stworzyć motyw wielobarwnej ręczy. Gałki do szafek mogą stać się detalami, które nadadzą pokoikowi dziecięcemu przytulnego charakteru.

Gałki do szafek jednokolorowe

To rozwiązanie może okazać się doskonałe w przypadku jednolitych mebli np. białych czy szarych. Wybór kontrastujących kolorystycznie gałek do szafek czy komody sprawi, iż będzie ona widoczna z daleka. Czerwone lub błękitne uchwyty z lekkim połyskiem zapewnią nie tylko zmianę energii, ale gwarantują również efekt odświeżenia. W tym kontekście idealnie sprawdzają się zarówno gałki plastikowe, jak również ceramiczne. Dobrym pomysłem może okazać się także zastosowanie uchwytów o fakturze kryształu. Przyciągające wzrok elementy z pewnością nie pozostaną niezauważone przez Twoich gości!

Jak widać, gałki do szafek nie muszą pełnić jedynie funkcji użytkowej. Odpowiednio dobrane uchwyty stanowią biżuterię mebla. Wymiana tego typu detali nadaje szafce czy komodzie świeżości i oryginalności, a jednocześnie efekt ten można uzyskać dość niskim kosztem.

Dodaj komentarz