poniedziałek, 11 grudnia

Ginekolog – jak wybrać specjalistę do prowadzenia ciąży?

Wybór ginekologa, który będzie prowadził ciążę to istotna sprawa. Powinien podchodzić profesjonalnie do badań, ale także wykazywać się empatią. Dlatego warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę i czym się kierować.

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Przed wyborem lekarza prowadzącego ciążę można zasięgnąć regionalnych opinii, np. na temat ginekologa w Kole. Zdanie innych jest o tyle ważne, że podsunie kwestie, na które nie zwracałoby się uwagi za pierwszym razem. Opinii można zasięgnąć u przyjaciółek czy osób z rodziny albo poszukać na forach internetowych.

Zanim wybierzesz się do lekarza, zastanów się, czy zdecydujesz się na wizyty prywatne, czy na NFZ. Te pierwsze wiążą się z odpowiednim wydatkiem, za to wynagradzają większą dostępnością terminów. Niemniej opieka w każdym przypadku powinna być prowadzona na wysokim poziomie.

USG 3D a 4D – kiedy je wykonać?

Jednym z badań, jakie wykonuje się kobiecie ciężarnej, jest USG płodu 3D. Co prawda nie jest ono obowiązkowe tak jak USG 2D, jednak dzięki niemu przyszli rodzice mogą obejrzeć powierzchnię ciała płodu na wyświetlanym obrazie. Rewolucją jest również badanie USG 4D, które umożliwia również obserwowanie zachowań i ruchów zarodka.

Kiedy wykonuje się takie badania? Na pierwszą wizytę kobieta powinna się udać między 7 a 8 tygodniem ciąży, a najlepiej po pozytywnym wyniku testu ciążowego. Do 3 i 4 tygodnia płód nie jest widoczny na obrazie USG, dlatego takie badania wykonuje się w nieco późniejszym okresie.

Jakie cechy ma dobry ginekolog?

Dobry ginekolog przede wszystkim powinien regularnie zlecać wszelkie niezbędne badania i rekomendować te dodatkowe. Ważne jest, by cierpliwie udzielał wszystkich odpowiedzi i rozwiewał wszelkie wątpliwości. Niezwykle ważny jest także profesjonalizm, czyli dobre wyposażenie gabinetu w nowoczesny sprzęt.

Ginekolog to osoba zaufana, do której kobieta może zwrócić się z wszelkimi problemami z ciążą. Powinna więc cechować się empatią i cierpliwością, a także spokojem przy wyjaśnianiu kluczowych kwestii.

Dodaj komentarz