Okulary korygują wadę wzroku i poprawiają widzenie, jednak niekiedy są mało praktyczne i ograniczają użytkownika. W sytuacjach, gdy niemożliwe jest ich zakładanie, można sięgnąć po soczewki. Dzięki nim poprawi się jakość widzenia i jednocześnie będzie się mogło wykonywać czynności, które z okularami na nosie są zabronione.
Kiedy zastąpić okulary soczewkami kontaktowymi?
Soczewki kontaktowe mogą być noszone zamiast okularów lub naprzemiennie z nimi. Można zakładać je na basen, podczas uprawiania sportu oraz w innych sytuacjach, gdy chce się dobrze widzieć bez okularów na nosie. Panie często decydują się na szkła kontaktowe, gdy wybierają się na ważne uroczystości (np. wesela) oraz podczas randek. Panowie decydują się na soczewki głównie w celu uczestnictwa w sportach drużynowych.
Jeśli do tej pory nosiło się wyłącznie okulary, soczewki kontaktowe można dopasować do posiadanej wady wzroku na podstawie mocy szkieł w okularach. W ten sposób uniknie się dodatkowych wizyt u okulisty lub optometrysty i szybko zamówi się „kontakty”, gdy zajdzie taka potrzeba.
Soczewki a moc okularów
Dopasowanie soczewek kontaktowych na podstawie szkieł w okularach jest możliwe w przypadku wad wzroku, które nie przekraczają 3,25 dioptrii. Jeśli wada jest większa, różnice pomiędzy mocą soczewek kontaktowych a szkłami okularów są zbyt duże, by dobrać je bez badania.
Krótkowzroczność wymusza stosowanie soczewek o mocy niższej niż okulary. W przypadku nadwzroczności jest odwrotnie. Do wyliczenia, jakie soczewki powinno się nosić, służą specjalne tabele i kalkulatory. Różnice pomiędzy okularami a soczewkami wynikają przede wszystkim z faktu, iż soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki. Okulary są od niej oddalone o kilkanaście centymetrów.
Jednocześnie powinno się pamiętać, że gdy zamierza się zamówić soczewki po raz pierwszy, w miarę możliwości powinno się skorzystać z pomocy specjalisty. Okulista wykluczy ewentualne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych oraz sprawdzi, czy wada wzroku nie pogłębiła się od czasu ostatniego badania. Z wizyty lekarskiej powinny skorzystać w szczególności osoby, które ostatnie badanie oczu przechodziły kilkanaście miesięcy wcześniej.
Soczewki dla astygmatyków
Osoby cierpiące na astygmatyzm są w trudniejszej sytuacji niż krótkowidze i dalekowidze. Tabele do przeliczania mocy okularów nie uwzględniają soczewek torycznych. Może to uniemożliwić im zamówienie szkieł kontaktowych bez wizyty u specjalisty i uzyskania recepty.
Astygmatyzm poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej zwykle wymaga stosowania soczewek sferycznych, natomiast powyżej tej wartości niezbędne jest sięgnięcie po soczewki toryczne. Ponadto powinno się zadbać o to, by szkła przez cały czas znajdowały się w odpowiedniej pozycji na oku. Z tego powodu istotna jest nie tylko ich moc, ale również konstrukcja dostosowana do siły wady.
Kiedy nie można nosić soczewek zamiast okularów?
Niestety, nie zawsze możliwa jest zamiana posiadanych okularów na soczewki kontaktowe. Przeciwwskazaniem do ich zakładania są: alergia, zespół suchego oka w ciężkiej postaci, cukrzyca, zaburzenia hormonalne oraz wykonywanie wielogodzinnej pracy przy komputerze. Jeśli okulista odmawia wystawienia recepty na soczewki w takich przypadkach, powinno się postępować zgodnie z jego zaleceniami. Noszenie „kontaktów” pomimo przeciwwskazań może skończyć się nasileniem wady wzroku. Jedynym rozwiązaniem jest w takich przypadkach zakładanie wygodniejszych okularów lub oprawek wykonanych z wyjątkowo trwałych materiałów ze szkłami z tworzywa sztucznego, np. poliwęglanu.