Trudno sobie wyobrazić urządzenie mieszkania bez urządzeń elektronicznych. W rankingu ich popularności bardzo wysokie miejsce zajmują z pewnością telewizory, które na przestrzeni kilku ostatnich lat stały się niezwykle przystępne cenowo, i co najważniejsze – funkcjonalne. Oglądanie telewizji może i jest źródłem relaksu po ciężkim dniu w pracy, ale nie powinna być to rozrywka, która zdominuje nasze codzienne życie, zwłaszcza gdy wychowujemy małe dziecko. Szkodliwość ciągłego wpatrywania się w ekrany urządzeń przez najmłodszych nie podlega dyskusji, dlatego warto znaleźć w sobie pokłady kreatywności i zaproponować maluchom zdecydowanie bardziej korzystną dla ich rozwoju rozrywkę. Zatem jak skutecznie odciągnąć dziecko od telewizji?
Oglądanie telewizji – dlaczego szkodzi dzieciom?
Łatwy dostęp do telewizji i Internetu bez wątpienia ułatwia nam życie, jednak równocześnie stwarza zagrożenie dla optymalnego rozwoju naszych dzieci. Nie ma nic złego w obejrzeniu kilku bajek czy programów edukacyjnych pod warunkiem, że czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera czy tableta nie przekracza granic rozsądku. Dzieci spędzające kilka godzin dziennie w towarzystwie telewizji są zdecydowanie bardziej narażone na choroby cywilizacyjne takie jak otyłość, bezsenność, zaburzenia koncentracji czy schorzenia kręgosłupa. Co więcej, oglądając obsesyjnie telewizję dziecko ma wszystko „podane na tacy” – cierpią na tym jego zdolności kreatywnego myślenia, zasób słownictwa również stoi na niskim poziomie, a nadmiar bodźców może prowadzić do niezdrowej agresji czy nadpobudliwości.
Czas wolny z dziećmi: czytanie bajek
Ograniczenie oglądania bajek w telewizji wcale nie musi oznaczać ich całkowitego wyeliminowania z codziennego życia. Najmłodsi potrzebują odpowiedniej stymulacji umysłu poprzez bajki dla dzieci, dlatego też warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Coraz więcej książeczek dla maluchów ma do zaoferowania nie tylko barwne ilustracje czy zabawną historię, ale również przesłanie, z którego dzieci mogą czerpać pełnymi garściami. Bajki czytane to przede wszystkim ogromna szansa na rozwój wyobraźni i kreatywności u dziecka, a także kształtowanie jego charakteru poprzez utożsamianie się z bohaterami czytanych powieści czy krótkich opowiadań.
Czas wolny z dziećmi: aktywność fizyczna
Nic tak nie zbliża jak porządny wysiłek fizyczny. Oczywiście w przypadku najmłodszych nie można mówić o pełnowymiarowym treningu, ale zwykła zabawa w berka czy gra w piłkę nożną zapewnia odpowiednią dawkę ruchu tak potrzebną do prawidłowego rozwoju dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Im więcej maluch spędzi czasu na świeżym powietrzu, tym lepiej dla jego zdrowia i kondycji fizycznej. Nadmiernie oglądanie telewizji prowadzi niejednokrotnie do nadwagi czy otyłości, dlatego nie można lekceważyć tendencji dziecka do przybierania na wadze. Czas spędzony w szkolnych ławkach czy przy domowym biurku warto zrównoważyć aktywnie spędzonym czasem, a do zabawy warto zaprosić inne dzieci, aby nasz maluch poczuł się raźniej.
Czas wolny z dziećmi: wspólna pasja
Dla każdego dziecka to właśnie rodzice są jego pierwszymi autorytetami, wzorami do naśladowania, dlatego swoim zachowaniem i postawą warto dawać im dobry przykład. Świetnym pomysłem na wzbudzeniu w dziecku zainteresowania jest poszukiwanie wspólnych pasji i zainteresowań. Pływanie, malowanie, a może majsterkowanie przy samochodzie? Wszystkie chwyty dozwolone – najważniejsze, by nasze dziecko odnalazło w sobie chęć do samodoskonalenia i spędzania czasu w nieco inny sposób niż przed ekranem komputera czy telewizora.