czwartek, 21 października

Jak przerobić jeansy? Kilka pomysłów DIY

Panująca obecnie kwarantanna to niezwykle trudny czas dla nas wszystkich, który wbrew pozorom sprzyja rozwojowi kreatywności. Przedłużająca się izolacja społeczna pozwala na zrealizowanie ciekawych pomysłów, które przed erą koronawirusa odkładaliśmy w nieskończoność. Chyba każdy z nas zdążył zrobić już porządki w swojej garderobie, podczas których często można znaleźć stare jeansy, o których istnieniu zdążyliśmy już zapomnieć. Jeśli są w stosunkowo dobrym stanie i wciąż są w odpowiednim rozmiarze można im nadać nowe życie, zyskując tym samym nową „perełkę” w swojej garderobie. Zatem co można „wyczarować” ze starych spodni?

Jak przerobić jeansy na szorty?

Nic prostszego! Nie trzeba posiadać nadzwyczajnych zdolności krawieckich czy maszyny do szycia, by ze starych i niemodnych już jeansów zrobić uniwersalne szorty w sam raz na zbliżające się letnie upały. Do przerobienia długich spodni wystarczy linijka i kreda, aby zaznaczyć miejsce cięcia materiału oraz naostrzone, duże nożyczki, które poradzą sobie z grubością denimu. Nie trzeba również specjalnie przykładać wagi do precyzyjnego cięcia – końcówki nogawek można postrzępić lub zrobić zakładki przy użyciu maszyny do szycia, jednak druga opcja to nieco wyższa szkoła jazdy.

Modne dziury i przetarcia

Starsze pokolenie nie do końca rozumie ideę poszarpanych jeansów, jednak bezsprzecznie jest to jeden z najpopularniejszych trendów w ostatnich latach. Nie trzeba jednak wydawać ciężkich pieniędzy na nowe jeansy prosto ze sklepu, aby móc cieszyć się z oryginalnych spodni casualowych. Do zrobienia dziur i przetarć będą nam potrzebne nożyczki, kreda oraz pęseta lub pumeks. Cały proces opiera się na zaznaczeniu miejsc, gdzie docelowo mają znaleźć się nasze dziury, a następnie przecięcia materiału i wyciąganiu niebieskich nitek, które może być zastąpione przez przetarcie pumeksem, co daje bardziej kontrolowany efekt.

Jeansy z marmurowym motywem

W naszych szafach nie brakuje gładkich jeansów, które straciły już na intensywności koloru w wyniku często prania. Takich spodni wcale nie trzeba się pozbywać, zwłaszcza gdy sam materiał jest jeszcze w dobrej kondycji. W takim wypadku sprawdzi się efekt marmuru, do uzyskania którego potrzebny nam będzie wybielacz zmieszany z wodą umieszczony w pojemniku z atomizerem. Wystarczy spryskać spodnie powstałą mieszanką, pozostawić do wyschnięcia i wyprać w pralce przy małych obrotach.

Naszywki i hafty

Rozwiązanie dla miłośniczek nieco odważniejszych stylizacji – stare jeansy można łatwo i szybko poddać metamorfozie przy użyciu kolorowych naszywek lub samodzielnie wyhaftować na nich dowolny motyw. W tym sezonie jest to jeden z najciekawszych trendów w modzie damskiej, który zbiera coraz większe grono zwolenniczek. Naszywki to nie tylko ciekawy sposób na wzbogacenie designu zwykłych dżinsów, ale również zakamuflowanie niechcianych przetarć czy niemożliwych do wywabienia plam, które bardzo często są powodem, dla którego musimy zrezygnować ze swoich ulubionych spodni. Naszywki można zakupić w każdej pasmanterii, a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zamówienie ich z aukcji internetowych, za pośrednictwem których można wyposażyć się w prawdziwe dzieła sztuki.

Dodaj komentarz