czwartek, 30 czerwca

Jak zadbać o koronkowe bieżniki?

dekoracja stolu

Bieżniki są coraz popularniejszą formą dekorowania stołu na różnorodne okazje. Zwykle potrafią one odmienić nawet najbardziej klasyczny obrus i nadać całej aranżacji niezwykle oryginalnego wydźwięku. Szczególną sławę zyskały sobie koronkowe bieżniki. Są one nie tylko ponadprzeciętnie eleganckie, ale także i niesamowicie dekoracyjne. Warto jednak zaznaczyć, że są one jednocześnie bardzo delikatne i wymagają szczególnej pielęgnacji. Wobec tego jak można o nie odpowiednio zadbać?

Jak prać koronkowe bieżniki?

Koronkowe bieżniki z racji swojego zastosowania są przez cały czas narażone na plamy i zabrudzenia. Ich regularne pranie staje się więc podstawą do zachowania ich ogólnej estetyki i walorów. Jednak jak powinno się prać koronkowe bieżniki? Otóż z pewnością nie można ich wrzucić po prostu do pralki i nastawić urządzenia na najwyższe obroty. W przypadku bieżników koronkowych ważna jest przede wszystkim ostrożność. Najlepiej będzie więc prać je ręcznie. Z pewnością nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale jest to jedyny sposób na to, by wyczyścić koronkowe bieżniki minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. Ze względu na ich dość kompaktowe wymiary, takie pranie manualne nie powinno sprawiać większych problemów. Ważne jest dobranie maksymalnie delikatnych środków piorących. Co więcej, woda nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Podczas ręcznego prania koronkowych bieżników zrezygnujmy także z mocnego tarcia i szarpania. Może to bowiem uszkodzić ich delikatną strukturę.

Namaczanie koronkowych bieżników przed praniem

Z reguły koronkowe bieżniki nie powinny być zbyt intensywnie namaczane w wodzie. Jeśli jednak na ich powierzchni pojawiły się tłuste plamy, które nie sprawiają wrażenia, że zejdą w dość łatwy sposób, to namaczanie bieżników koronkowych jest niezbędne. Warto jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie stosować wybielaczy i agresywnych odplamiaczy. Zniszczą one strukturę nici i sprawią, że nasze koronkowe bieżniki stracą swoją estetykę. Namaczanie powinno odbywać się w wodzie z dodatkiem płynu do płukania tkanin.

Jak suszyć koronkowe bieżniki?

Koronkowe bieżniki najlepiej suszyć w takiej pozycji, w jakiej są one wykorzystywane. Wobec tego można rozłożyć je na stole i pozwolić im wyschnąć w sposób całkowicie naturalny. W przypadku koronkowych bieżników odradza się suszenie mechaniczne, czy wieszanie na sznurku. W takich sytuacjach ciężar wody może sprawić, że koronkowe bieżniki po prostu się odkształcą i stracą swoją pierwotną formę. Naturalne suszenie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz