Wykonując remont domu czy mieszkania bardzo często zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zwiększyć estetykę ścian bez konieczności zakupu oraz montażu kamieni dekoracyjnych, cegieł, betonu architektonicznego czy tapet. W przypadku chociażby starego budownictwa, gdzie mamy do czynienia z tynkami cementowo-wapiennymi, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gładzi szpachlowej. Dzięki niej otrzymamy równe, gładkie i śnieżnobiałe ściany.
Powierzchnia ścian w domu i mieszkaniu jest na tyle duża, że planując remont, zdecydowanie w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, jaka będzie ich aranżacja. Do wyboru na szczęście mamy cały szereg rozwiązań, dzięki którym stworzymy dokładnie taką aranżację, która z naszego punktu widzenia będzie po prostu najlepsza.
Jednocześnie musimy brać pod uwagę to, że nie położymy na całej powierzchnie ścian kamienia dekoracyjnego, dekoracyjnych tynków, tapety czy paneli dekoracyjnych. Alternatywą, która umożliwia swobodną aranżację jest gładź gipsowa, gładź szpachlowa.
Czym jest gładź szpachlowa?
Praktycznie każdy większy producent materiałów budowlanych ma w swojej ofercie tradycyjne (workowane) lub gotowe masy szpachlowe. Gładź szpachlowa to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który tworzony jest na bazie gipsu, jako materiału wiążącego, jak również kredy czy dolomitu. W zależności od producenta i rodzaju gładzi w jej skład mogą również wchodzić różnego rodzaju dodatki i ulepszacze, dzięki którym gładź może być bardziej elastyczna, odporna na pękanie, skurcz, łatwiejsza w szlifowaniu.
W celu uzyskania jednolitej masy, gładź miesza się z wodą w odpowiednich proporcjach. Na rynku są dostępne również gotowe masy szpachlowe.
Kiedy warto stosować gładź szpachlową?
Głównym przeznaczeniem gładzi szpachlowej jest oczywiście poprawa estetyki ścian oraz sufitów. Może być z powodzeniem aplikowana na tynki cementowo-wapienne, gipsowe, na płyty gipsowo-kartonowe, jak również powierzchnie drewnopodobne, jak płyta OSB. Gładź szpachlowa tworzy na powierzchni ścian równą, gładką i przeważnie śnieżnobiałą powierzchnię, która po wyszlifowaniu, gruntowaniu i malowaniu znacząco poprawia wygląd każdego pomieszczenia.
W zależności od potrzeb gładź szpachlową możemy stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, jak również na klatkach schodowych, w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Istnieją do tego gładzie dedykowane, o zwiększonej twardości lub gładzie wapienne, odporne na wilgoć.