piątek, 22 września

Kojce dla dziecka – czy warto z nich korzystać?

czy warto korzystac z kojca dla dziecka

Ciekawy świata maluch uporczywie dąży, aby wszystkiego dotykać i smakować. Z kolei zatroskany rodzic dba, aby na etapie poznawania otaczającej rzeczywistości, nie stała mu się krzywda. Sytuację utrudnia fakt, że najwięcej wypadków z udziałem dzieci do 5. roku życia ma miejsce w domu. Czy istnieją jakieś sprawdzone rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym? Oczywiście, że tak! Jednym z nich jest kupno kojca dla dziecka, który skutecznie odgradza przebywającego w nim malucha od wszelkich zagrożeń, które czyhają na niego w domu, gdy rodzic, wykonując obowiązki domowe, na chwilę musi spuścić go z oczu.

Kojce dla dziecka – plusy i minusy

Kojce dla dziecka mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. I jest to absolutnie normalne. Do zalet ich stosowania można zaliczyć niewątpliwie wysoki poziom bezpieczeństwa. Umieszczając w nim malucha można mieć pewność, że nie zrobi sobie krzywdy. Aby siedzenie w nim nie było źródłem nieprzyjemnego odseparowania, wystarczy włożyć do środka ulubione zabawki. Wówczas malec nie tylko będzie miał uprzyjemniony czas, ale również zostanie zachęcony do samodzielnej zabawy. Zwolennicy stosowania kojca dla dzieci podkreślają, że jest on również przydatnym akcesorium wspierającym naukę samodzielnego wstawania i chodzenia, gdyż na jego elementach konstrukcyjnych malec może bezpiecznie się podeprzeć, nie robiąc sobie krzywdy. Ponadto, dziecko umieszczone w kojcu może obserwować pracującego rodzica oraz swoje najbliższe otoczenie z bezpiecznej odległości, a także bez udziału dorosłych. Sprzyja to stopniowemu przyswajaniu się z krótkim odseparowaniem od mamy lub taty, co z pewnością później zaprocentuje, gdy malec zacznie uczęszczać do żłobka.

Czy kojce dla dzieci mają jakieś minusy? Przeciwnicy wychodzą z założenia, że mali ich użytkownicy mają ograniczone funkcje poznawania świata, a przez to są mało samodzielni. Obserwowany świat staje się dla nich daleki i trudno dostępny. Jak zatem widać, kojce dla dzieci, jak zresztą wszystkie inne akcesoria dla najmłodszych, mają tyle samo wad, ile zalet. To w gestii rodzica leży rozstrzygnięcie, które z nich przeważają i czy stosowania kojców przynosi w ich przypadku więcej korzyści czy strat.

Kojce dla dzieci – kiedy najlepszy czas na ich zakup?

Tak naprawdę trudno powiedzieć, kiedy przypada idealny czas na zakup dziecięcego kojca. Wiele w tym zakresie zależy od charakteru i umiejętności maluszka. Niemniej jednak, gdy zauważymy, że malec zaczyna wykazywać coraz większą samodzielność, wówczas warto pomyśleć o jego zakupie.

Dodaj komentarz