Praca jako opiekunka dziecięca nie wymaga zasadniczo żadnego specjalnego przygotowania, ale dzięki kierunkowemu wykształceniu można łatwiej znaleźć zatrudnienie w placówkach opiekuńczych. Jakie wykształcenie może uzyskać opiekunka dziecięca?
Czy opiekunka dziecięca musi mieć wykształcenie?
W wielu krajach od opiekuna dla dziecka nie jest wymagane posiadanie określonego poziomu wykształcenia i przeszkolenia.
W niektórych przypadkach może być jednak wymagana konkretna edukacja, co poświadcza, że dana osoba posiada odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi.
Jak zostać opiekunką dziecięcą?
Aby zostać opiekunką dziecięcą, konieczne może być ukończenie określonego programu edukacyjnego lub szkolenia w zakresie opieki nad dziećmi.
Ogólnie rzecz biorąc, zajęcia tego typu są oferowane przez szkoły branżowe, szkoły policealne oraz ośrodki szkoleniowe. Można je ukończyć osobiście lub online.
Obecnie bardzo popularnym sposobem jest skorzystanie z ofert szkół policealnych, które prowadzą zajęcia w kierunku takim jak opiekunka dziecięca Kraków – https://faber.edu.pl/kursy/kursy-inne/opieka-medyczna/opiekunka-dziecieca/ jest jednym z tych miast, gdzie obecnie takie zajęcia są dostępne i można zapisać się na nie w różnych szkołach.
Zajęcia w szkołach policealnych obejmują wtedy 2-letni cykl kształcenia, a zajęcia odbywają się jako stacjonarne albo zaoczne, co pozwala także na łączenie dotychczasowej pracy z nauką. By zapisać się na takie zajęcia, nie ma konieczności posiadania matury, natomiast konieczne jest ukończenie szkoły średniej.
Dlaczego wykształcenie kierunkowe opiekunki dla dziecka to dobry wybór?
Posiadanie formalnego wykształcenia jako opiekunka do dziecka ma kilka zalet. Zaliczane są do nich w szczególności:
- Szeroka wiedza – edukacja w kierunku opieki nad dziećmi zapewnia dogłębną wiedzę na temat rozwoju dziecka, edukacji oraz najlepszych praktyk w zakresie wychowywania i wspierania małych dzieci w ich rozwoju.
- Budowa profesjonalnego wizerunku – posiadanie formalnego wykształcenia pokazuje rodzinom, placówkom zatrudniającym opiekunki, że dana osoba posiada odpowiednie przygotowanie i może zapewnić dzieciom wysokiej jakości opiekę.
- Lepsze perspektywy zatrudnienia – osoby z kierunkowym wykształceniem w zakresie opieki nad dziećmi mogą mieć lepsze perspektywy zawodowe, ponieważ rodziny i pracodawcy mogą preferować zatrudnianie osób, które przeszły tego rodzaju edukację.
- Rozwój osobisty – dla wielu osób edukacja w kierunku, z którym chcą one związać swoją przyszłość, może być cennym doświadczeniem, pomagającym rozwijać nowe umiejętności i zdobywać wiedzę.