czwartek, 21 października

Słowenia – jeden z najbardziej malowniczych krajów w Europie

Na mapie Europy pozostało niewiele miejsc, które nie zostałyby splądrowane przez turystów z całego świata. Wielką popularnością cieszą się przede wszystkim kraje postrzegane jako potęgi turystyczne – Hiszpania, Włochy czy Grecja to bez wątpienia najczęściej obierane kierunki przez polskich i zagranicznych miłośników podróży. Bardzo cieszy jednak rosnące zainteresowanie niewielkimi krajami, które często mają dużo więcej do zaoferowania niż nam się to wydaje. Do takich krajów należy z pewnością Słowenia, która z każdym rokiem przyciąga turystów spragnionych niezapomnianych wrażeń.

Słowenia – „nowa Chorwacja”

Z krajów powstałych w wyniku rozpadu Jugosławii to właśnie Chorwacja wydaje się być najbardziej atrakcyjnym kierunkiem dla turystów, jednak Słowenia pod względem położenia geograficznego czy poziomu rozwoju branży turystycznej mocno depcze swoim południowym sąsiadom po piętach. Słowenia to prawdziwy raj dla miłośników spędzania urlopu w bliskim kontakcie z naturą, której piękno zapiera dech w piersiach.

Słowenia – w góry czy nad morze?

W zasadzie nie trzeba rezygnować z ani jednego ani drugiego – nawet podczas kilkudniowego pobytu w Słowenii można odwiedzić słoweńską część Alp Julijskich, na terenie których znajduje się malowniczy Park Narodowy Triglav, na terenie którego znajduje się najwyższy szczyt kraju o tej samej nazwie co rezerwat przyrody. Kierując się na południowy-zachód kraju można natomiast dostrzec do wybrzeża Adriatyku, które nie jest może szczytem marzeń dla fanów piaszczystych plaż, jednak skalisty krajobraz ma w sobie swój niepowtarzalny urok.

Słowenia – obowiązkowa dla fanów skoków narciarskich

Skoki narciarskie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju za sprawą wybitnych zawodników takich jak Adam Małysz czy Kamil Stoch. Słoweńcy równie dobrze radzą sobie na skoczniach narciarskich, a legendarna już Letalnica, czyli obiekt mamuci to niesamowita budowla, która przyciąga tysiące fanów sportów zimowych z całej Europy. Nowoczesny kompleks skoczni narciarskich znajduje się w Planicy, miejscowości zlokalizowanej w robiącej ogromne wrażenie dolinie, tuż przy granicy z Włochami.

Jezioro Bled

Mówiąc o dobrociach Słowenii nie da się nie wspomnieć o jeziorze Bled, które uważane jest za jeden z najbardziej malowniczo położonych akwenów wodnych nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Wypoczynek nad Bledem to wspaniałe doświadczenie – głównie z uwagi na piękny krajobraz Alp i bujną przyrodę, która w okolicach jeziora potrafi niejednokrotnie zachwycić. Woda w jeziorze przez cały rok jest krystalicznie czysta, a odbijający się w niej obraz jednego z najstarszych zamków w Słowenii budzi niesamowite emocje. Co ciekawe, na jeziorze Bled znajduje się maleńka wysepka z kościołem, który jest stanowi swego rodzaju znak rozpoznawczy zbiornika.

Słoweńcy – mały naród o wielkich sercach

Trzeba powiedzieć, że nacje z południa Europy z reguły są bardzo przyjaźnie nastawieni do zagranicznych turystów – Słoweńcy również pod tym względem nie ustępują. Jest to naród jeden z najmniej licznych narodów w Europie – zaledwie 2 mln mieszkańców, ale za to z pozytywnym nastawieniem do życia, a do tego nie „oskubują” turystów do cna. Słoweńcy są bardzo gościnni i dbają o komfort swoich gości, jednak potrafią również pokazać „pazura”. Jadąc do Słowenii nie trzeba się w żaden sposób obawiać – miejscowi wykazują się „zachodnią” mentalnością, jednocześnie przywiązując wielką wagę do swojej, momentami krwawej historii.

Dodaj komentarz