czwartek, 21 października

Jak zadbać o swój wzrok?

Dobry wzrok traktujemy za coś oczywistego, często nie przywiązując odpowiedniej wagi do profilaktyk chorób oczu czy zapominając o regularnych wizytach w gabinecie okulistycznym. Zagrożeń dla naszego wzroku jest co niemiara – wystarczy choćby wspomnieć o wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera, która jest codziennością milionów osób zarabiających w ten sposób na życie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego im wcześniej zadbamy o nasz wzrok, tym mniejsze ryzyko pogorszenia jakości widzenia czy wystąpienie poważnych schorzeń. Zatem jak zadbać o zdrowe oczy?

Nawilżanie zmęczonych oczu

Ekrany, w które wyposażone są powszechnie używane przez nas urządzenia, emitują światło niebieskie niekorzystnie wpływające na stan naszych oczu. Długotrwałe wpatrywanie się w smartfony, laptopy czy telewizory to pierwszy krok do poważniejszych problemów ze wzrokiem, których możemy jeszcze nie odczuwać, ale w przyszłości z pewnością dadzą o sobie znać, jeśli nie postanowimy działać. Ekspozycja na światło niebieskie powoduje uczucie suchości oka, co jest ściśle związane ze zwiększoną intensywnością mrugania. Przesuszenie oczu może być również następstwem niskiego poziomu nawilżenia powietrza w biurze czy mieszkaniu, dlatego zawsze warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu, które natychmiastowo przynoszą ulgę zmęczonych oczom, a dodatkowo zapobiegają pogłębianiu się podrażnień.

Optymalne warunki do pracy

Problemy ze wzrokiem bardzo często są spowodowane nie tylko przedłużającą się pracą przed ekranem komputera, ale również nieodpowiednimi warunkami, które te problemy jeszcze bardziej pogłębiają. Higiena pracy ma ogromne znaczenie w kontekście zachowania swobody widzenia, zwłaszcza gdy nie możemy sobie pozwolić na ograniczenie czasu użytkowania laptopa. Przede wszystkim warto zachować bezpieczną odległość od monitora, za którą powszechnie przyjmuje się 60-70 cm. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie ekranu urządzenia – warto, by znajdował się on nieco poniżej linii wzroku w pobliżu źródła światła dziennego, co pozwala nieco zredukować szkodliwość światła niebieskiego. Ustawienie optymalnego kontrastu obrazu czy wielkości czcionki także pomaga zmniejszyć poziom zmęczenia naszych oczu.

Ćwiczenia dla zdrowia oczu

Nie tylko nasze ciało potrzebuje regularnych ćwiczeń fizycznych, by pozostać w dobrym zdrowiu. Nasze oczy również wymagają odpowiedniej dawki „ruchu”, aby móc bardziej efektywniej się zregenerować. Prawo pracy mówi o obowiązkowych 5 minutach przerwy dla pracowników biurowych, które warto dobrze spożytkować. Wystarczy oderwać wzrok od ekranu monitora i wpatrywać się w punkty oddalone o kilka metrów. W ten sposób ćwiczymy elastyczność gałki ocznej oraz przeciwdziałamy jej nadwyrężeniu.

Wizyta u okulisty

Dla niektórych wizyta w gabinecie okulistycznym kojarzy się z jeszcze mniej przyjemnymi doświadczeniami niż wizyta u dentysty, jednak badania wzroku są całkowicie bezbolesne. Niektóre z nich mogą powodować mniejszy czy większy dyskomfort, który bardzo szybko mija. Warto regularnie badać swoje oczy – wtedy mamy pewność, że nic złego się nie dzieje, a praca przy komputerze nie wpłynęła niekorzystnie na naszą zdolność widzenia. Jeśli jednak tak się stało, okulista pomoże dobrać szkła korekcyjne o odpowiednich parametrach, które pomagają zredukować wadę wzroku czy przeciwdziałać jej pogłębieniu. Przy zakupie nowych szkieł optycznych warto wzbogacić je w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która dodatkowo chroni nasz wzrok przed szkodliwym wpływem wielogodzinnego przesiadywania przed ekranem.

Dodaj komentarz