piątek, 19 kwietnia

Trądzik – co warto wiedzieć?

tradzikTrądzik pospolity to najczęściej występująca, przewlekła choroba skóry. Towarzyszy jej nadmierna produkcja łoju, który zatyka pory i prowadzi do powstawania ropnych stanów zapalnych. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo pielęgnować cerę trądzikową i pozbyć się wyprysków, nie uszkadzając skóry.

Fakty i mity na temat trądziku

Wokół trądziku, przez lata narosło wiele krzywdzących mitów, więc postaramy się je teraz obalić. Po pierwsze, częste mycie twarzy wcale nie pomaga w walce z niedoskonałościami, wręcz przeciwnie, może uszkadzać barierę hydrolipidową i prowadzić do nasilenie problemu. Częstsze mycie zmusza naszą skórę do produkcji większej ilości sebum, co tylko wzmaga łojotok i pojawianie się nowych niedoskonałości. Twarz myjemy maksymalnie dwa razy dziennie, tylko preparatami dedykowanymi cerze ze skłonnością do wyprysków.

Kolejny mit dotyczy wyciskania pryszczy. Wcale nie przyspiesza ono ich gojenia, jedynie rozsiewa bakterie po całej twarzy i wzmaga rozwój nowych pryszczy. Nieprawdą jest także to, że makijaż jest przyczyną trądziku i trzeba z niego zrezygnować. Jedynie niewłaściwie dobrane kosmetyki zapychające pory mogą wpływać na wzmożony rozwój stanów zapalnych.

Faktem jest, że trądzik to choroba bakteryjna i często ma podłoże genetyczne, po prostu dziedziczymy skłonność do problemów z cerą. Na zaostrzenie się trądziku mają wpływ takie czynniki jak, okres przedmiesiączkowy, stres czy wahania hormonalne. Problemy skórne należy zawsze konsultować ze specjalistą, dermatologiem lub kosmetologiem, nigdy nie próbować działać na własną rękę, zwłaszcza poprzez wyciskanie.

Przyczyny trądziku

Główną przyczyną występowania trądziku jest nadmierna produkcja łoju, przeważnie w tzw. ”strefie T” obejmującej czoło, nos i brodę. Wzmożony łojotok to przede wszystkim wynik zaburzeń hormonalnych lub nasilonego stresu. Problem trądziku może leżeć także w nieprawidłowym złuszczaniu się martwych komórek naskórka oraz namnażaniu się bakterii, które żywią się sebum. Zatem do najczęstszych powodów pojawiania się trądziku, zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dorosłym, zaliczamy wahania hormonalne związane z dojrzewaniem lub niewłaściwym trybem życia, oraz genetyczne predyspozycje do tworzenia się stanów zapalnych. Jedynie specjalista może właściwie określić przyczynę trądziku, na podstawie badań lub przeprowadzonego wywiadu.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Posiadacze cery skłonnej do wyprysków powinni szczególnie zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków wspierających leczenie trądziku. Cera z niedoskonałościami jest szczególnie wrażliwa i nieprawidłowa pielęgnacja tylko dodatkowo ją podrażni. Przy trądziku nie zaleca się preparatów wysuszających ani bardzo tłustych, które mogą zapychać pory. Wybieramy delikatne żele myjące zawierające składniki aktywne pomagające łagodzić stany zapalne, a także kremy nawilżające. Odpowiednie nawilżenie jest kluczowe w walce z trądzikiem, ponieważ przesuszona skóra produkuje więcej sebum. W codziennej pielęgnacji nie może też zabraknąć punktowych preparatów na wypryski, najlepiej tych z apteki.

Dodaj komentarz