wtorek, 21 września

Wakacje z dzieckiem – jak się przygotować?

Turystyka w ostatnich miesiącach zeszła na dalszy plan – w obliczu pandemii koronawirusa trudno sobie wyobrazić swobodne podróżowanie, gdy reżim sanitarny wciąż jest obecny w naszym życiu. Jednak każdy z nas ma nadzieję, że sytuacja z każdym kolejnym tygodniem będzie wyglądać coraz lepiej, dlatego już teraz warto pomyśleć o rodzinnych wakacjach. Wyjazd na urlop z małym dzieckiem to prawdziwe wyzwanie logistyczne, które warto zaplanować z odpowiednią starannością. Zatem jak odpowiednio przygotować się do wakacji z maluchem?

Wczasy z dzieckiem: kierunek

Podróżowanie we dwoje lub w towarzystwie przyjaciół to prawdziwa bułka z masłem w porównaniu z organizacją wakacji z dzieckiem. Nie ulega wątpliwości, że sukces rodzinnego wyjazdu w dużej mierze zależy od kierunku turystycznego, który obierzemy. Z maluchem najlepiej wybrać się w ustronne, spokojne miejsce, z dala od miejskiego zgiełku, dlatego też wizyty w najpopularniejszych wakacyjnych kurortach warto odłożyć na później. Na polskie mapie turystycznej można znaleźć wiele prawdziwych „perełek”, o których istnieniu mówi się niewiele lub wcale. Zagraniczne wakacje również mogą wyglądać nieco spokojniej, zwłaszcza gdy wybierzemy się na urlop w mniej oczywiste destynacje jak Albania czy Czarnogóra.

Wczasy z dzieckiem: kiedy?

Choć wakacje głównie kojarzą się z porą letnią, na rodzinny wyjazd warto wybrać się poza głównym sezonem. Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że kurorty nie będą wtedy oblegane, a i niższe temperatury będą bardziej odpowiednie dla naszego maluszka. Co więcej, kilkuosobowy wyjazd jesienią czy zimą to również szansa na niższe koszty niż w przypadku wakacji w lipcu czy sierpniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej znaleźć dogodne miejsce pobytu, w którym nasze dziecko będzie czuło się komfortowo i swobodnie.

Wczasy z dzieckiem: środek transportu

Cel podróży wakacyjnej z dzieckiem często jest podporządkowany jeździe samochodem, który wydaje się najbardziej odpowiednim środkiem transportu, zwłaszcza gdy nasze dziecko należy do tych bardziej aktywnych. Ogromnym atutem podróżowania własnym pojazdem jest większa kontrola nad maluchem oraz zapewnieniem mu rozrywek, które umilą mu czas spędzony w foteliku. Dodatkowo, samochód to również możliwość wzięcia ze sobą nieograniczonej ilości bagażu, co w przypadku samolotu czy pociągu nie zawsze jest możliwe.

Wczasy z dzieckiem: pakowanie bagażu

Jeśli już jesteśmy przy temacie bagażu, warto wspomnieć, że jego pakowanie zdecydowanie odbiega od tego, z czym mamy do czynienia przygotowując własną walizkę wakacyjną. Małe dziecko ma zdecydowanie większe potrzeby niż osoba dorosła, dlatego warto być przygotowanym na absolutnie każdą sytuację. Nie ulega wątpliwości, że podstawę stanowi komplet ubranek, obuwia i akcesoriów – ciepłe, lżejsze, na słoneczną pogodę i na tą deszczową czy wietrzną. Oczywiście ubranek nigdy za wiele, ale nie warto również przesadzać, gdy przed nami perspektywa zaledwie kilkudniowego wypadu w góry czy nad morze. Do tego kosmetyki, środki higieniczne i najważniejsze – lekarstwa. W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się m.in. leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, na chorobę lokomocyjną czy dolegliwości żołądkowe. Dobrze mieć przy sobie również środki na poparzenia słoneczne czy skaleczenia.

Wczasy z dzieckiem: zabawki

Nieodłącznym elementem bagażu każdego małego podróżnika są bez wątpienia zabawki. Dzieci często przywiązują się do swoich ulubionych książeczek czy przytulanek, wszczynając awantury lub nie dając się uśpić, gdy ich ukochanego misia nie ma w pobliżu. Zabawki to również sposób na zajęcie dziecka w czasie podróży, a ta bywa długa i żmudna. Wiele dzieci przesypia drogę, zwłaszcza gdy decydujemy się na jazdę wczesnym rankiem, jednak warto przygotować kilka zabaw, dzięki którym maluch nie odczuje trudów podróży.

Dodaj komentarz