czwartek, 21 października

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Mieszkanie w bloku czy apartamentowcu ma swoje wady i zalety, jednak trzeba przyznać, że przeprowadzając się z domu do mieszkania można boleśnie odczuć wyraźną różnicę w akustyce. Każdy marzy o cichym i spokojnym lokum, jednak często zdarza się, że zamiast własnych myśli słyszymy hałasy irytujące hałasy dobiegające z sąsiednich mieszkań. Można jednak uwolnić się od tego problemu stosując kilka prostych sztuczek aranżacyjnych, które niekoniecznie muszą wiązać się z remontem czy sporymi wydatkami.

Niepożądane hałasy i ich źródło

Najczęściej dochodzi do sytuacji, kiedy to lokatorzy sąsiednich mieszkań zachowują się głośniej niż powinni. Dotyczy to zwłaszcza weekendu, kiedy wiele osób chcąc odreagować stres organizuje huczne imprezy, które wiążą się oczywiście z głośną muzyką, krzykami czy śpiewem. Często jednak to płacz dziecka, szczekanie psa czy odgłosy odkurzacza są winne zakłóceniu naszego spokoju, na co realnie nie mamy wpływu. Do tego dochodzą syreny alarmowe, bicie dzwonów kościelnych czy nieustanny szum przejeżdżających samochodów.

Wytłumienie czy wygłuszenie? A może wyciszenie?

Na czym polega różnica? Wytłumienie bardziej wiąże się podnoszeniem izolacji akustycznej pomieszczeń w mieszkaniu przy pomocy praktycznych rozwiązań aranżacyjnych, które mają „pochłaniać” przeszkadzające nam hałasy. Wygłuszenie natomiast polega na odizolowaniu się od dźwięków, co bardziej jest związane z samą konstrukcją budynku czy mieszkania niż jego wystrojem. Istnieje jeszcze trzeci termin, czyli „wyciszenie”, co powszechnie uznawane jest za syntezę wcześniejszych dwóch zabiegów, co znacznie zwiększa szansę na ciche i przytulne mieszkanie w bloku.

Jak wyciszyć mieszkanie? Elementy dekoracyjne

Chyba najprostszy sposób na wyciszenie mieszkania, który nie generuje dużych kosztów, a przy tym łączy przyjemne z pożytecznym. Tkaniny i wszelkie przedmioty wykonane z miękkich materiałów chłoną dźwięki, dlatego warto wyposażyć swoje mieszkanie w pluszowe poduszki, koce, narzuty, dywany, a także meble tapicerowane. W ten sposób co prawda nie wyciszymy całkowicie mieszkania, ale sprawimy, że będzie wyglądało jeszcze przytulniej.

Jak wyciszyć mieszkanie? Panele dekoracyjne

Idąc tropem funkcjonalnych i stylowych rozwiązań aranżacyjnych, trójwymiarowe panele dekoracyjne są dużo bardziej skuteczne niż zabieg wyposażenia mieszkania w tekstylia. Nie dość, że nowoczesne panele ścienne doskonale spisują się w walce z irytującymi hałasami, to świetnie prezentują się w minimalistycznych czy klasycznych wnętrzach. Panele wykonywane są najczęściej z naturalnych materiałów takich jak włókna kokosowo-palmowe, gips czy wysokiej jakości korek, ale można również wyposażyć mieszkanie w panele z niezwykle skutecznej pianki poliuretanowej.

Jak wyciszyć mieszkanie? Podwieszany sufit

Jest to przedsięwzięcie, którego warto podjąć się przy okazji generalnego remontu. Podwieszanie sufitu to bardzo dobrze znany zabieg budowlany, który wnosi do wnętrz więcej świeżości i awangardowego charakteru. Sprawdza się zwłaszcza w wysokich i dużych pomieszczeniach, gdyż podwieszana konstrukcja może niepotrzebnie zmniejszyć pokój. Sufit podwieszany świetnie tłumi dźwięki, jeżeli na etapie jego budowy uwzględnimy obecność maty lub płyty akustycznej, a całości dopełni wełna mineralna.

Jak wyciszyć mieszkanie? Ekran akustyczny

Dość kosztowna inwestycja, która jednak przynosi skuteczne efekty. Ekran akustyczny to konstrukcja, na którą najczęściej składają się ścianka gipsowo-kartonowa mocowana do ściany głównej za pomocą metalowych profili. Do tłumionej ściany przykleja się specjalną folię akustyczną, a powstałą szczelinę (5-10 cm) wypełnia się wełną mineralną. Wyposażenie całego mieszkania w ekrany akustyczne do perspektywa sporych wydatków, a także długiego remontu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż.

Dodaj komentarz