wtorek, 18 maja

Jak wybrać rolety do mieszkania?

Rolety wewnętrzne to nie tylko sposób na skuteczne zasłonięcie okien, ale również sposób na ciekawą dekorację mieszkania. Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich domach królowały nieco już tandetne żaluzje aluminiowe czy ciężkie zasłony wiszące, które często odbierały wnętrzom lekkość i świeżość. Obecnie możemy wybierać i przebierać do woli w roletach wewnętrznych, dostosowując poziom ich funkcjonalności i wygląd do indywidualnych potrzeb. Zatem czym kierować się podczas zakupu rolet do mieszkania lub domu?

Rolety – dlaczego warto je mieć?

Rolety powoli stają się nieodłącznym elementem polskich mieszkań głównie ze względu na ich szerokie zastosowanie. Rolety są świetnym sposobem na ochronę mieszkania przed promieniami słonecznymi w lecie, a także pozwalają zatrzymać ciepło zimą. Dodatkowo, rolety pomagają ochronić swoją prywatność, zasłaniając wnętrza przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Ich wielką zaletą jest również bogate wzornictwo oraz szeroki wachlarz rozwiązań technicznych, co pozwala dobrać rolety „szyte na miarę”.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Na rynku mamy do czynienia z prawdziwym bogactwem różnorodnych rolet wewnętrznych, co z jednej strony daje wiele możliwości wyboru, a z drugiej strony utrudnia nam podjęcie ostatecznej decyzji z uwagi na zalety poszczególnych systemów. Można jednak wyróżnić kilka typów rolet wewnętrznych, które najczęściej możemy spotkać w polskich mieszkaniach.

Rolety wolnowiszące

Chyba najpopularniejsze rozwiązanie dostępne na rynku ze względu na łatwość montażu i stosunkowo niską cenę. Ten rodzaj rolet montuje się bezpośrednio do ściany nad oknem lub do jego futryny. Zastosowanie tego systemu nie przeszkadza w swobodnym korzystaniu z okna, nawet gdy materiał jest całkowicie rozwinięty. W tym miejscu można również wyróżnić mini-roletki, czyli rodzaj rolet wolnowiszących, które montuje się w sposób bezinwazyjny na ramie okiennej, a zastosowany w nich system żyłkowy pozwala przylegać tkaninie do szyby okiennej.

Rolety w kasecie

Rozwiązanie bardzo podobne do rolet wolnowiszących, jednak z tą różnicą, że rolka materiału ukryta jest w specjalnej kasecie, a mechanizm działania rolety wyposażony jest w prowadnice, dzięki którym tkanina idealnie przylega do powierzchni szyby. Kasetę montuje się na skrzydle okiennym bez konieczności jego przewiercania, dzięki czemu rolety w każdej chwili można zdemontować. Rolety w kasecie to świetne rozwiązanie dla alergików, ponieważ na materiale nie zbiera się kurz czy inne alergeny. Coraz częściej można spotkać rolety z funkcją ochrony przeciwsłonecznej – ich zewnętrzna część pokryta jest warstwą odbijającą światło.

Rolety dzień-noc

Rolety, które wciąż zyskują na popularności. Osłony okienne wykonane są z dwóch rodzajów materiału ułożonych naprzemienne. Są to pasy zaciemniające oraz transparentne, dzięki ich poszczególnym ustawieniom można bez problemu modyfikować natężenie światła naturalnego wpadającego do pomieszczenia. Rolety dzień-noc są rozwiązaniem niezwykle praktycznym i wielofunkcyjnym, a w dodatku stanowią stylowe dopełnienie wnętrz w nowoczesnym wydaniu.

Rolety rzymskie

Ciekawa alternatywa dla klasycznych rolet, który coraz częściej pojawia się w polskich mieszkaniach. Rolety rzymskie wyróżniają się niespotykanym dotąd połączeniem mocno dekoracyjnego charakteru z wysoką funkcjonalnością. Zwinięta tkanina formuje się w romantyczne fale, które dodają wnętrzom przytulnego wydźwięku. Co więcej, rolety rzymskie mogą występować w opcji z ozdobnymi falbanami lub bez, w rozmaitych wzorach i kolorach. Decydując się na rolety rzymskie w zasadzie można zrezygnować z firanek czy zasłon, gdyż dekoracyjny materiał rolety rzymskiej tworzy niepowtarzalny klimat.

Dodaj komentarz