czwartek, 21 października

Rzucanie palenia, czyli dlaczego warto zerwać z nałogiem?

Proces zrywania z nałogiem jakikolwiek by on nie był jest niezwykle żmudny i czasochłonny, jednak postanowienie o zerwaniu z nałogiem to pierwszy krok, aby poprawić stan swojego zdrowia. Palenie wyrobów tytoniowych to jedna z największych bolączek cywilizacji od setek lat i nie zanosi się na to, aby miało się cokolwiek w tym temacie zmienić. Jednak każdy palacz dobrowolnie zatruwa swój organizm, narażając się tym samym do wielu konsekwencji zdrowotnych i przybliżając się do przedwczesnej śmierci. Zatem dlaczego warto rzucić palenie tytoniu?

Papierosy – dlaczego tak szkodliwe dla zdrowia?

O wysokiej szkodliwości palenia nie trzeba nikogo przekonywać. Co roku na świecie umierają miliony palaczy – w samej Polsce są to wartości sięgające kilkudziesięciu tysięcy osób. Skąd tak wysoka śmiertelność u osób palących? Wystarczy przeczytać ostrzeżenia i obejrzeć zdjęcia od kilku lat umieszczane na wyrobach tytoniowych. W dymie papierosowym znajdują się tysiące szkodliwych związków chemicznych i substancji smolnych, z których kilkadziesiąt wykazuje działanie rakotwórcze. W największym zagrożeniu znajdują się oczywiście osoby palące, jednak bierne palenie również cechuje się dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób w otoczeniu uzależnionego.

Palenie papierosów w Polsce

Władze od wielu lat prowadzą zmasowane działania, których efektem ma być obniżenie odsetku aktywnych palaczy w naszym kraju. Już kilkanaście lat temu wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, co jednak nie zawsze jest w pełni egzekwowane. Groźniejszym „batem” na palaczy miały być podwyżki cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych, jednak dla wielu osób i to nie jest wystarczającym powodem by zerwać z uzależnieniem. Już 20 maja 2020 roku w życie wchodzi rozporządzenie unijne, które zakazuje sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową, co również traktowane jest jako kolejny krok w walce z nałogowymi palaczami.

Rzucenie palenia dla dłuższego życia

Ofiary uzależnienia od papierosów umierają przedwcześnie, a w porównaniu z osobami, które miały znikomą styczność z dymem papierosowym jest to różnica od 10 do nawet 20 lat. Warto dać sobie szansę na szczęśliwe, długie życie w gronie najbliższych podejmując się rzucenia nałogu tytoniowego. Niepalenie przez kilka lat nie gwarantuje jednak, że już nigdy nie sięgniemy po papierosa. Mówi się, że niepijący alkoholik zostanie alkoholikiem do końca życia i ta reguła ma swoje zastosowanie również w kontekście palaczy. Warto jednak dokładać wszelkich starań, aby dla dłuższego życia całkowicie zrezygnować z palenia.

Rzucenie palenia dla lepszej kondycji

Palenie papierosów zmniejsza wydolność płucną, a także jest przyczyną uciążliwego kaszlu palacza, który przeszkadza w codziennej aktywności fizycznej. Rzucenie nałogu pozwala powiększyć pojemność płucną, co automatycznie przełoży się na jakość codziennego życia i pokonywanie kolejnych barier własnej wytrzymałości.

Rzucenie palenia dla zdrowego serca

Choć powszechnie uważa się, że zdecydowana większość palaczy umiera z powodu raka płuc, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Wdychając dym tytoniowy pochłaniamy tysiące związków chemicznych, które przyczyniają się do zaburzeń układu krążenia i pracy serca, co ma bezpośredni wpływ na większe ryzyko wystąpienia zawału serca i innych schorzeń o podłożu kardiologicznym.

Rzucenie palenia dla piękniejszego wyglądu

Nałogowi palacze odczuwają skutki dymu tytoniowego nie tylko poprzez negatywny wpływ na zdrowie, ale również na wygląd skóry, włosów czy zębów. Odstawienie papierosów pomaga przywrócić cerze naturalny koloryt i promienny wygląd, podobnie zresztą jak w przypadku włosów i paznokci. Dym tytoniowy powoduje również żółknięcie zębów oraz ich nadmierne psucie. Na rzuceniu palenia bardzo zyska nasza cera – u osób palących znacznie szybciej przebiega proces powstawania zmarszczek i nieestetycznych przebarwień.

Dodaj komentarz