wtorek, 18 maja

Małe mieszkanie w bloku – jak go nie urządzać?

Panuje powszechne przeświadczenie, że małe mieszkania są ogromnym wyzwaniem pod względem ich funkcjonalnej aranżacji. Jest to po części prawda, jednak coraz więcej osób wydaje się dostosowywać do wymagań stawianych przez niewielki metraż użytkowy, urządzając wnętrza według precyzyjnego planu działania. Jednak nie da się ukryć, że właściciele małych mieszkań w blokach wciąż nie radzą sobie z ich optymalnym zagospodarowaniem, popełniając błędy decydujące o braku spójności i harmonii we wnętrzach. O jakie błędy chodzi?

Ciemne kolory w małych mieszkaniach

Niewielkie mieszkania wymagają zastosowania wielu sztuczek, które w optyczny sposób powiększą jego powierzchnię. Wszelkie odcienie bieli, écru czy beżu świetnie radzą sobie z tym zabiegiem, w przeciwieństwie do ciemnych, mocno nasyconych kolorów. One w odróżnieniu od jasnych barw przytłaczają pomieszczenia, powodując efekt jeszcze mniejszej przestrzeni niż w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że mamy całkowicie rezygnować z odważniejszych kolorów w małym mieszkaniu – na jednej ze ścian warto zastosować popularne w ostatnim czasie fototapety 3D lub wykorzystać szablony dostępne w każdym markecie budowlanym.

Aranżacyjny miszmasz

Małe mieszkanie to nie miejsce na ekstremalne eksperymenty. Łączenie kilku stylów jest ogromnym wyzwaniem dla projektantów wnętrz, nie wspominając już o osobach, które na co dzień nie mają zbyt dużej styczności z interior designem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w niewielkim mieszkaniu wydaje się podążanie jednym wybranym stylem, co wbrew pozorom wcale nie musi dać nijakiego efektu. Skromny metraż to świetna okazja do zaaranżowania przestrzeni w minimalistycznym stylu, co w pełni pokrywa się z trendami wnętrzarskimi ostatnich miesięcy.

Nadmiar mebli

Co za dużo to niezdrowo – złota zasada, która powinna przyświecać właścicielom niewielkich mieszkań. Nadmiar wyposażenia to pierwszy krok do zagracenia przestrzeni mieszkalnej, a co za tym idzie – utraty jej funkcjonalności. Minimalizm świetnie wpływa na spójność aranżacji małych wnętrz, co w przypadku zbyt dużej ilości mebli czy dodatków jest praktycznie niemożliwe. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wyposażenie mieszkania w niezbędne sprzęty, nie zapominając jednocześnie o ich stylowym designie.

Brak wydzielonych stref

Wydzielenie stref użytkowych nabiera ogromnego znaczenia, gdy niewielki metraż nie pozwala na zagospodarowanie pełnowymiarowych, osobnych pomieszczeń. Zabieg podzielenia przestrzeni według ich docelowego przeznaczenia pomaga zachować wysoką funkcjonalność mieszkania bez utraty walorów estetycznych. Wydzielenie stref jest niezwykle korzystne w przypadku lokali charakteryzujących się połączeniem salonu z kuchnią, jadalnią, a także przedpokojem.

Nieodpowiednie oświetlenie

Niewielkie mieszkania są jednymi z najcięższych do optymalnej aranżacji jeśli chodzi o systemy oświetleniowe. W starym budownictwie często mamy do czynienia z oświetleniem centralnym, które nie sprawdza się w kawalerkach. Niedostateczna ilość zarówno światła sztucznego, jak i dziennego optycznie zmniejsza pomieszczenia, czego chcemy przecież uniknąć. Warto zastosować oświetlenie punktowe, wieloźródłowe, dzięki któremu mieszkanie zyska więcej głębi.

Dodaj komentarz