środa, 14 kwietnia

Wrastające włoski po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Pierwsze ciepłe wiosenne dni już za nami, a to oznacza, że w najbliższych kilku miesiącach będzie sporo okazji, aby założyć krótkie, zwiewne sukienki. Jednak zanim to się stanie, powinnyśmy przygotować swoje nogi na sezon letni. Depilacja to jeden z najczęściej stosowanych przez nas zabiegów w okresie wiosenno-letnim, który nie zawsze przebiega tak, jak byśmy sobie tego życzyły. Wrastające włoski po depilacji to powszechny problem, który nie tylko pozbawia naszych nóg idealnego wyglądu, ale również powoduje duży dyskomfort i dolegliwości bólowe. Zatem jak skutecznie przeciwdziałać wrastaniu się włosków pod skórę?

Dlaczego włoski wrastają pod skórę?

Najczęstszą przyczyną narastającego problemu jest usuwanie włosków razem z ich cebulkami. Depilacja woskiem czy depilatorem może zatem powodować ich wrastanie, ponieważ osłabione częstymi zabiegami włoski nie są na tyle silne, aby przebić się przez warstwę skórną. Nie oznacza to jednak, że golenie tradycyjną maszynką jest całkowicie bezpieczne. Krótkie włoski mogą wykazywać tendencję do „krzywego” wzrostu, wrastając pod skórę zamiast wydłużać się w górę.

Nie tylko metoda depilacji może mieć znaczenie w kontekście problemu wrastania włosków pod skórę. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których to zbyt gruby naskórek jest przyczyną nieprawidłowego wzrostu depilowanych włosków. Co więcej, uporczywe wrastanie włosków może być uwarunkowanie genetyczne, nasilając się zwłaszcza podczas wahań poziomu hormonów w organizmie.

Golenie maszynką – czego unikać?

Depilacja tradycyjną maszynką jednorazową należy do najpopularniejszych sposobów na usuwanie zbędnego owłosienia z nóg ze względu na krótki czas zabiegu oraz jego niskie koszty. Wiele z nas jednak nagminnie popełnia błędy, które później skutkują wrastaniem się włosków, a co za tym idzie – powstawanie stanów zapalnych. Często przesuwamy maszynkę „pod włos”, jednak usuwanie włosków wraz z kierunkiem ich wzrostu pomaga zniwelować nieprzyjemny problem. Dodatkowo, golenie na sucho również nie pomaga w rozprawieniu się z wrastającymi włoskami – ostrza maszynki nie napotykają odpowiedniego poślizgu, który chroni skórę przed uszkodzeniami.

Peeling w walce z wrastającymi włoskami

Depilacja woskiem czy pastą cukrową zyskuje coraz większe grono zwolenniczek, jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, włoski wyrywane wraz z cebulkami z czasem stają się bardziej osłabione. Dlatego też warto „pomóc” włoskom przebić się przez naskórek, stosując w tym celu peelingi do ciała. Regularne złuszczanie martwego naskórka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z wrastającymi włoskami – odżywiona i miękka skóra nóg ułatwia włoskom prawidłowy wzrost nie powodując uczucia dyskomfortu i podrażnienia.

Regularne nawilżanie skóry

Podstawą codziennej pielęgnacji powinno być dogłębne nawilżanie skóry, a najlepiej to robić zaraz po kąpieli i depilacji. Lekko wilgotna skóra zdecydowanie lepiej wchłania kremy, balsamy czy oliwki nawilżające. Warto pamiętać, by stosowane produkty nie były zbyt ciężkie w swojej formule – treściwe balsamy „lubią” zapychać gruczoły łojowe, powodując dodatkowe obciążenie dla naszej skóry.

Kremy przeciw wrastaniu włosków

Na rynku coraz częściej pojawiają się specjalne preparaty, których zadaniem jest aktywne przeciwdziałanie wrastaniu włosków pod skórę. Dermokosmetyki zmiękczające skórę i opóźniające wzrost włosków możemy dostać w każdej aptece. Co prawda ceny aptecznych kremów czy balsamów nie należą do najniższych, jednak przy nasilającym się problemie warto skorzystać z profesjonalnych kosmetyków.

Dodaj komentarz