wtorek, 18 maja

Wiosenna metamorfoza salonu w kilku prostych krokach

Wiele osób co roku z wytęsknieniem oczekuje pierwszych oznak wiosny, które zwiastują nadejście kilku ciepłych i słonecznych miesięcy. Wraz z pożegnaniem ponurej aury jesienno-zimowy często nabieramy ochoty na wprowadzenie mniejszych czy większych modyfikacji do aranżacji naszego mieszkania. Wiosenna metamorfoza salonu to świetny sposób na to, aby zmienić jego oblicze nie narażając się przy tym na duże wydatki czy remontowy bałagan. Zmiany w aranżacji pokoju dziennego można przeprowadzić szybko, łatwo i przyjemnie, tworząc wnętrze o wyjątkowym charakterze.

Nowy kolor na ścianach w salonie

Nowoczesne aranżacje salonu często opierają się na stonowanej kolorystyce – na naszych ścianach goszczą biele, beże i delikatne pastele, jednak wiosna to doskonały moment na wprowadzenie do salonu nieco więcej fantazyjnych połączeń kolorystycznych. Świetnie sprawdzą się barwy nawiązujące do wiosennej energii – zieleń, żółć czy błękit przełamią neutralność klasycznej bieli i sprawią, że przestrzeń mieszkalna stanie się bardziej wyrazista.

Jeszcze więcej zieleni w salonie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów odmieniających charakter wnętrza jest wyposażenie go w żywe rośliny doniczkowe. Zieleń we wnętrzach działa niezwykle kojąco na zmysły i nadaje pomieszczeniom bardziej przytulnego charakteru. Nawet jeśli nie mamy „dobrej ręki” do uprawiania kwiatów na rynku znajdziemy wiele gatunków roślin, które nie wymagają wiele uwagi. Warto zwrócić uwagę na Monsterę dziurawą, która wyglądem swoich liści nieco przypomina palmę, lub też aloes, którego prozdrowotne i upiększające właściwości są powszechnie znane.

Szybka renowacja mebli salonowych

Nie trzeba wydawać fortuny na nowe meble do salonu aby nadać mu nowego charakteru. Koncepcja „zero waste” w interior designie jest obecnie niezwykle popularna, dlatego w sieci bez trudu znajdziemy tutoriale, dzięki którym nadamy nieco niemodnym już meblom całkiem nowe życie. Wystarczy, że przemalujemy nasze meble na nowy, świeży kolor, wymienimy uchwyty na bardziej ozdobne lub obijemy je materiałem, np. welurem lub atłasem.

Moc stylowych dodatków do salonu

Aranżacja wnętrza wydaje się niekompletna, kiedy brakuje jej wisienki na torcie w postaci stylowych dekoracji i dodatków. W kontekście wiosenne metamorfozy salonu jest to o tyle ważny etap, że często decyduje o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia. Warto zatem zainwestować w nowe tekstylia takie jak zasłony okienne, poduszki, koce czy narzuty. W ostatnich sezonach do łask powróciły dekoracje patchworkowe, DIY czy decoupage, które można wykonać samodzielnie z wykorzystaniem przedmiotów, które od dawna zalegają nam w garażach czy na strychach. Możliwości jest nieskończenie wiele, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Akcent na efektywne oświetlenie

Nic tak nie podkreśla wiosennego charakteru wnętrz jak jego odpowiednie oświetlenie. Warto postarać się o to, aby do salonu wpadało jak najwięcej naturalnego światła słonecznego, które nie tylko korzystnie wpływa na wydźwięk nowej aranżacji w salonie, ale również ma niemałe znaczenie dla samopoczucia jego użytkowników. Usunięcie ciężkich zasłon okiennych czy nieco zbyt ozdobnej firanki potrafi zmienić zwłaszcza małe salony nie do poznania. Oprócz światła naturalnego niezwykle ważne jest zadbanie o sztuczne źródła światła. Rozwiązania oparte na oświetleniu centralnym odchodzą już do lamusa – obecnie stawia się na oświetlenie punktowe, które zapewnia dostateczną ilość światła nawet w salonach o nietypowym układzie.

Dodaj komentarz