poniedziałek, 8 marca

Na pomoc suchym i spierzchniętym ustom

Problem przesuszonych i popękanych ust często przypisywany jest okresowi jesienno-zimowemu, kiedy niskie temperatury za oknem w połączeniu z niewielką zawartością wilgoci w powietrzu niekorzystnie wpływają na kondycję skóry ust. Jednak wiele z nas boryka się ze spierzchniętymi ustami przez cały rok, niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Czynniki, które niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry trudno zliczyć, jednak już dzisiaj warto powalczyć o piękne i zadbane usta przez 365 dni w roku. Zatem jak doprowadzić wargi do optymalnej kondycji?

Dlaczego usta są tak podatne na uszkodzenia?

Wargi stanowią zdecydowanie najbardziej wrażliwy obszar naszej twarzy z uwagi na brak widocznej warstwy ochronnej w postaci mieszków włosowych, melaniny, gruczołów potowych, a gruczoły łojowe występują w znikomej ilości. Czerwone zabarwienie naszych ust zawdzięczamy widoczności naczynek krwionośnych, które pokryte są jedynie cienką warstwą nabłonka skórnego. Nie dziwi zatem wysoka wrażliwość naszych warg na zmienne warunki atmosferyczne, które często przyprawiają nasze usta o zaburzenie ich naturalnej równowagi.

Co szkodzi naszym ustom?

Czynników, które negatywnie wpływają na stan naszych warg jest naprawdę sporo, dlatego często nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka naruszenia ich delikatnej struktury. W dużej mierze to warunki zewnętrzne takie jak niskie temperatury czy porywisty wiatr przyczyniają się do pojawienia się mikrouszkodzeń, podobnie zresztą jak niska wilgotność w pomieszczeniach czy długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Problemy z pękającymi ustami mogą być również spowodowane niedoborami witamin i mikroelementów, których nie dostarczamy wraz z codzienną dietą.

Wyeliminowanie złych nawyków

Dyskomfort w postaci suchych i spierzchniętych ust często popycha nas do ich niekontrolowanego ich oblizywania. Co prawda przynosi ono ulgę, jednak prowadzi do pogłębiania się problemu zniszczonej skóry warg. Wilgotna warstwa, jaka pojawia się zaraz po oblizaniu ust powoduje ich jeszcze większą wrażliwość na utratę nawilżenia, szczególnie w okresie zimowym i letnim. W doprowadzeniu ust do stanu idealnego nie pomaga również obgryzanie suchych skórek, które są następstwem ich nadmiernego wysuszenia. Wskutek „skubania” warg pojawiają się bolesne ogniska zapalne, a proces ich gojenia trwa zdecydowanie za długo, by myśleć o komfortowym noszeniu kolorowych pomadek do ust.

Całoroczna pielęgnacja ust

W drodze do ponętnych i zdrowo wyglądających ust należy przyłożyć większą wagę do ich codziennej pielęgnacji. Większość z nas przypomina sobie o niej w okresie jesienno-zimowym, jednak to właśnie regularność i konsekwencja w przeprowadzanych zabiegach decyduje o ich dobrej kondycji niezależnie od pory roku.

Intensywne nawilżanie ust

Skóra na wargach w pierwszej kolejności jest narażona na nadmierną utratę nawilżenia, dlatego powinno się stosować regularne zabiegi przeciwdziałające przesuszaniu się ust. Dlatego też warto mieć pod ręką balsam lub pomadkę ochronną do ust, która zapewnia ich ochronę w każdej sytuacji. Warto zainwestować w wartościowe kosmetyki bazujące na cennych składnikach takich jak olejki i woski roślinne, wosk pszczeli, wyciąg z rumianku czy witaminy z grupy A i B.

Regularny peeling

Złuszczanie martwego naskórka nie tylko pomaga pozbyć się nieestetycznie wyglądających suchych skórek, ale wspomaga wchłanianie się cennych substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry ust. Delikatny peeling ust warto wykonywać raz w tygodniu stosując do tego odpowiednie kosmetyki, które nie spowodują nadmiernego podrażnienia wrażliwego nabłonka.

Filtry UV

Promieniowanie UV przyczynia się do pogorszenia się stanu naszych warg, dlatego też warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczaniu filtrami przeciwsłonecznymi. Wiele produktów ochronnych do ust zawiera w swoim składzie filtry UV, które warto stosować przez cały rok, niezależnie od aury panującej za oknem.

Dodaj komentarz