czwartek, 21 października

Rozwód – wszystko, o czym powinnaś się wiedzieć

Dla żadnej osoby decyzja o rozwodzie nie będzie łatwa. Zazwyczaj jest to związane z przykrymi doświadczeniami, a wiele osób obawia się podjąć ostateczną decyzję, mając na uwadze swoją przyszłość. Warto dowiedzieć się, jak przebiegają sprawy rozwodowe i z czym to się konkretnie wiąże. Odpowiednie przygotowanie do rozwodu może poskutkować samymi pozytywami.

Przesłanki oraz wsparcie adwokata

Osoby, które chcą wziąć rozwód muszą mieć ku temu przesłanki. Niektóre są poważne, inne zdecydowanie mniej. Rozwód (https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-rozwod-warszawa/) oznacza w skrócie trwały rozkład pożycia małżeńskiego, a więc nie chce się wtedy wracać do swojego współmałżonka i ma się tego pełną świadomość. Rozkład ten objawia się:

  • zaprzestaniem więzi uczuciowej,
  • zaprzestaniem więzi fizycznej,
  • zaprzestaniem więzi gospodarczej.

Przesłanką do uzyskania rozwodu może być zdrada współmałżonka, lecz warto mieć to udokumentowane, np. zeznaniami świadków, fotografiami czy też korespondencją SMS. Ważną rolę pełni w tym wszystkim adwokat, który nie powinien być lekceważony. To on pomoże klientowi dobrać odpowiednią strategię oraz pokieruje całym procesem. W ten sposób ma się większe szanse na uzyskanie korzystnej decyzji w sądzie i szybsze zakończenie sprawy rozwodowej.

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Sprawa rozwodowa może się ciągnąć miesiącami lub też latami, zwłaszcza wtedy, gdy obie strony nie mogą dojść do porozumienia. Niekiedy trwa to jednak bardzo krótko, a konkretniej wtedy, gdy istnieją solidne przesłanki do uzyskania rozwodu oraz strony umieją się ze sobą porozumieć i nie mają do siebie wzajemnych pretensji. Sprawa ulegnie wydłużeniu, gdy małżeństwo ma:

  • nieletnie dzieci,
  • wspólny majątek.

W sytuacji, gdy będzie chciało się uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, trzeba przygotować się na ciężką i długotrwałą batalię sądową. Jeśli sąd uzna, że jeden z małżonków jest winny rozpadowi pożycia małżeńskiego, taka osoba powinna wypłacać drugiej stronie alimenty. Niekiedy byli partnerzy chcą się na sobie odegrać, dlatego nie zależy im na tym, aby wziąć rozwód bez orzekania o winie, lecz na tym, aby udowodnić coś drugiej stronie.

Zobacz także: https://gazetamazowiecka.pl/rozwod-o-czym-trzeba-wiedziec/

Sprawa rozwodowa – jak to wygląda w praktyce?

Sprawa rozwodowa wcale nie musi być zbyt skomplikowana. Na samym początku należy rozpocząć od złożenia pozwu rozwodowego. Istotne jest też nawiązanie współpracy z doświadczonym adwokatem, który ma na koncie przynajmniej kilka takich spraw. Podczas takiej sprawy pod uwagę brane są przede wszystkim wyjaśnienia współmałżonków, ale też zeznania świadków. Jeśli w małżeństwie występują dzieci, sąd przyzna obowiązki rodzicielskie oraz alimenty. Dojdzie także do ewentualnego podziału majątku. Jeśli jednak obie strony nie dojdą w tym zakresie do porozumienia (np. co do wielkości i wartości majątku oraz sposobie podziału), wtedy sprawy o podział majątku mogą się toczyć przed odpowiednim sądem rejonowym. Dzięki temu sprawa rozwodowa nie ulega zbędnemu wydłużeniu. Należy mieć świadomość tego, że rozwód może pochłonąć dość spore środki finansowe, lecz czasami ludzie nie mają innego wyjścia. W niektórych przypadkach rozwiązaniem problemu może okazać się wykwalifikowany mediator. To specjalista, który przeprowadzi współmałżonków przez trudne tematy i pomoże im osiągnąć pełne porozumienie, m.in. tak, aby rozwód nie odbił się znacząco na dzieciach.

Partner artykułu: Kancelaria Radcy Prawnego – Lucyna Szabelska

Dodaj komentarz