wtorek, 9 sierpnia

Strój na rozmowę o pracę – co warto wiedzieć?

ubranie na rozmoweRozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy element całego procesu rekrutacji. Pozwala on niejednokrotnie po raz pierwszy spojrzeć kandydatowi prosto w oczy. Kandydaci nie bez przyczyny stresują się przed takimi spotkaniami. Chcąc jak najlepiej wypaść muszą oni zadbać o nawet najmniejszy element. O czym pamiętać?

O czym pamiętać przed rozmową o pracę?

Przed rozmową kwalifikacyjną musimy pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim przygotujmy sobie nasze CV i list motywacyjny, jeżeli pracodawca go od nas wcześniej wymagał. Rekruter może nie posiadać tych dokumentów przy sobie i dzięki nam będzie miał się na czym oprzeć zadając nam pytania. Dzięki temu wypadniemy w jego oczach na osoby kompetentne i zawsze przygotowane.

Kolejną ważną rzeczą jest zebranie podstawowych informacji o firmie. Nawet, jeśli ubiegamy się o stanowisko w dziale kadr, czy księgowości, musimy wiedzieć czym zajmuje się firma. Bez tej wiedzy nie mamy co przystępować do rozmowy o pracę.

Najważniejszym elementem, jaki musimy przygotować przed rozmową o pracę, jest nasz strój. Chcąc zrobić dobre pierwsze wrażenie musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Inaczej rekruter już podświadomie skreśli nasze szanse. Nawet jeśli każemy się idealnym kandydatem na pracownika.

Jaki strój założyć na rozmowę o pracę?

Rozmowa o pracę t o oficjalne spotkanie. Od kandydatów na pracowników wymaga się strojów biznesowych. Mężczyźni powinni założyć koszulę i garnitur, kobiety zaś kostium, białą koszulę, lub żakiet.

Jednak nie w każdym przypadku strój taki jest wymagany. Wszystko to, jak bardzo elegancko będziemy wyglądali, zależy przede wszystkim od miejsca pracy, do którego aplikujemy. Ubiegając się o pracę ekspedientki nie musimy przychodzić na rozmowę w sukience i szpilkach, czy garniturze. Zawsze jednak powinniśmy wyglądać elegancko i schludnie. Tak, by nasz przyszły pracodawca poczuł się doceniony i przez nas szanowany.

Każda branża rządzi się swoimi prawami. Na rynku pracy potrzeba pracowników do różnych branż, o czym świadczą artykuły takie jak ten: https://tp.com.pl/artykul/praca-w-plocku–jak/1234762, opisujący sytuację rynku pracy w Płocku.

Trudno wymagać od kandydata na cieślę czy budowlańca, by przychodził na rozmowę kwalifikacyjną w garniturze i krawacie. Nie oznacza to jednak, że mamy iść na spotkanie z potencjalnym pracodawcą w ubrudzonym stroju roboczym.

Tajemnica dobrego stroju

Najważniejsza zasada, dotyczącą ubioru na rozmowę kwalifikacyjną, mówi o tym, że lepiej ubrać się za bardzo elegancko, niż za bardzo na luzie. Jednak musimy opierać się przede wszystkim na swoim zdrowym rozsądku i przeczuciach.

Strój na rozmowę o pracę jest elementem tak samo ważnym jak inne rzeczy, które przygotowujemy wcześniej. Świadczy on o naszym profesjonalizmie i niejednokrotnie był elementem, który przeważał w czasie wyboru między kilkoma kandydatami. Wszak nie od dziś wiadomo, że jak nas widzą, tak nas piszą. Dlatego pamiętajmym że pierwsze dobre wrażenie możemy zrobić tylko jeden raz. Nie zmarnujmy tego!

Dodaj komentarz