piątek, 22 września

Wyjazd w góry – co spakować?

Z pewnością za tobą już kilka wyjazdów wakacyjnych czy też krótkich weekendowych i dobrze wiesz, czego potrzebujesz na takie wyjazdy. Ale czy wiesz co dokładnie spakować w góry? Wiele osób ma z tym problem, zwłaszcza gdy kierunek ich wypraw częściej był w stronę morza czy jezior. To, czego potrzebujesz, w głównej mierze zależy od tego, jaka będzie forma twojego wypoczynku w górach. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, co należy spakować.

Jak się przygotować?

Przygotowania do dłuższego wyjazdy w góry zacznijmy od tego, które góry są celem naszej wycieczki. Większość osób zna Morskie Oko i Kasprowy Wierch, ale wybór jest o wiele, wiele większy. Drugim pytaniem, które powinno paść to, jaka jest twoja kondycja? Jeśli na co dzień uprawiasz sport i wiesz, że spacer po wyższych partiach gór jest dla ciebie odpowiedni, to wybieraj właśnie takie krajobrazy. Dla osób mniej zaawansowanych w różnego rodzaju sportach zdecydowanie lepsze będą niższe góry. Dla was odpowiednie będą łagodne zbocza Gór Świętokrzyskich oraz Beskid Niski. Nie oznacza to jednak, że na niższych szczytach nie czekają na was piękne widoki. Z Beskidu Sądeckiego, gdy jest słoneczna pogoda, można ujrzeć wierzchołki Tatr. Na portalu modowetrendy.com.pl znajdziesz sporo inspiracji na wakacyjne wycieczki.

Wytyczenie trasy

Niezależnie od tego, które góry wybierzecie, musicie wytyczyć trasę i być przygotowanym na ewentualne zmiany tej trasy, gdy na przykład pogoda się zmieni. Do wyboru macie tradycyjną mapę papierową oraz aplikacje na telefon. Zacznijmy od pierwszej. Dla niektórych jest to obiekt archaiczny i zapomniany, ale zdecydowanie nie do zastąpienia. Faktycznie trzeba się postarać i kilka rzeczy przeliczyć w pamięci, co może być trudne dla młodszych pokoleń, jednak warto ten umysł trenować. Aplikacje mamy różne i wiele do wyboru. Należy jednak pamiętać, gdy wybieramy tę formę nawigacji, że może się zdarzyć, że nas zawiedzie. Jest to sprzęt elektroniczny i choćby był najnowszym modelem smartfona, to w górach jego wytrzymałość może być naprawdę mocno sprawdzona. Pamiętajmy, że GOPRowcy mają telefony starego typu w mocnych i trwałych obudowach, więc są o wiele bardziej wytrzymałe niż nasze. Portal modowetrendy.com.pl podpowie, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Co spakować?

Najważniejsze są buty. Muszą być wygodne i trwałe. Muszą być wodoodporne zwłaszcza te zimowe. Do wygodnych butów zdecydowanie musisz mieć odpowiednie skarpety. Nie mogą być zbyt krótkie, czyli tak zwane stopki odpadają. Skarpety muszą być dłuższe, najlepsze są turystyczne, ale zwykłe dłuższe również dadzą radę. Na wycieczki górskie nie nadają się żadne torby na ramię. Musisz zainwestować w dobry, porządny plecak. Najlepiej taki turystyczny z szerokimi ramiączkami i klamrami z przodu. Pamiętaj również o zabezpieczeniu się na wypadek deszczu. Najlepiej sprawdzi się na taki wypadek płaszcz przeciwdeszczowy, a na plecak specjalny nieprzemakalny pokrowiec. Podczas słonecznej pogody, warto zainwestować w dobrej jakości krem z filtrem. W górach słońce potrafi nieźle przygrzać. Należy też przygotować się pod względem jedzenia i picia. Spacer po górach nawet tych najniższych, jest wysiłkiem fizycznym więc musisz mieć odpowiednio przygotowaną porcję żywości i dużą ilość wody do picia.

Dodaj komentarz